Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

| обновено на 02.04.25 в 12:33
Д-р Атанаска Аврамова
Снимка: личен архив

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия на УМБАЛ "Александровска", сподели своя опит и виждания по темата.

Аутизмът – нарушение в развитието на детето

Аутизмът е комплексно нарушение на развитието, което засяга начина, по който детето се развива в различни области. Според д-р Аврамова, аутизмът се характеризира с дефицити в социалната адаптация, комуникационните умения и поведението на детето. Това е състояние, което засяга не само взаимодействието със заобикалящия свят, но и множество други аспекти на ежедневния живот.

"Това дете има дефицит, известен недостатък в своите качества, който засяга неговата социалност и капацитета му за комуникация. Впоследствие, това влияе и на другите области на функциониране на детето", обясни д-р Аврамова.

Ранни признаци на аутизъм

Един от основните акценти в разговора беше необходимостта от ранно откриване на симптомите на аутизма. Според специалистката проявите на аутизъм могат да бъдат забелязани още в много ранна възраст. Признаци като затруднения в свързването с възрастните, липса на разлика между близките и непознатите хора, или пък отсъствие на отговор на социални сигнали могат да бъдат важни индикатори, че нещо не върви както трябва.

"Затрудненията могат да се проявят още в ранна възраст. Детето може да не може да се присъедини към възрастен или да не прави разлика между близки и непознати. Това е сигнал, че нещо не е наред", подчерта тя.

Предизвикателствата пред родителите

Според д-р Аврамова, въпреки че ранната диагностика е изключително важна, тя може да бъде и потенциално противоречива. Някои специалисти смятат, че твърде ранното поставяне на диагноза може да окаже негативно влияние върху родителите, като блокира тяхната способност да реагират адекватно на нуждите на детето.

"Има специалисти, които смятат, че много ранната диагностика може да повлияе в негативен план поведението на родителите, блокирайки тяхното отношение към детето“, отбеляза тя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05