Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот райони на страната.

Всеки хранителен пакет струва около 35-40 лева. Всеки може да се включи с дарение, информация ще намерите в социалните мрежи. В групата "Прави добро! Бъди добър!" членуват близо 22 хиляди души.

Създател на инициативата е учителката от Враца – Мая Методиева (на снимката в текста), която от години се занимава с доброволческа дейност.

Светлана Вълкова разговаря с нея в предаването "Другият до мен":

- Как започнахте да се занимавате с доброволчество? Имаше ли някакъв конкретен повод? 

Преди много години видях съвсем случайно в социалните мрежи пост за едно момче, което беше подарило хранителен пакет на възрастен човек. Проявих желание да го направя и в моя град с помощта на две - три приятелки, но тогава беше в доста по-малки размери - нещо от сорта на десетина пакета. След това заминах за чужбина. Дълги години живяхме извън страната и когато се върнахме, гледката, която видях, ме потресе. Някак си през тези години, в които ме нямаше, очаквах, че нещата са се подобрили, че хората са започнали да живеят една идея по-спокойно и по-сигурно, но се оказа, че не е така. Тогава именно се сетих за инициативата с пакетите. Реших да повторя. И така, започнахме с 50 пакета, а към днешна дата за всяка една кампания раздаваме над 500. 

- Към кого са насочени тези инициативи? Към какви хора? Как ги избирате?

С годините успяхме да си изградим доста добра комуникация с различни кметове, доброволци, приятели и познати, които за всяка  кампания се включват, благодарение на общите ни усилия успяваме да посетим за Великден и за Коледа предимно самотно живеещи възрастни хора, хора, които са с минимална пенсия. Включваме в списъка и хора с увреждания, деца с увреждания. За 15 септември пък имаме кампания, която е насочена към учениците, като им осигуряваме ученически раници и пособия. Междувременно, стига да имаме доброволци и дарители, помагаме индивидуално на определени семейства, като ремонтираме част от жилищата, в които живеят. Помагаме им да си заплатят сметките. Това се случва предимно през зимните месеци, защото тогава хората срещат най-много затруднения.

- Аз Ви открих в ТикТок, снимате с телефона си и показвате хора, които са в много тежко положение. Кои са те? Вече на базата на наблюденията си толкова години сигурно имате изграден някакъв профил.

Профил трудно мога да изградя, защото хората, с които се срещам, са много различни. Едно от последните видеа, което набра доста голяма популярност, е с една жена, която е била учителка, а друго видео пък е да речем за жена, която е бездомна и спи на улицата.

Така че в България вече бедността не може да я сложим в някакви рамки и да и дадем точен профил, защото времената са доста несигурни и никой няма гаранция в утрешния ден какво ще се случи... Аз съм била свидетел на семейства, които са имали стабилна работа, сигурен доход, водели са нормален начин на живот и да речем, едно заболяване или разваляне на добрите семейни отношения точно за 24 часа може да преобърне живота ти на 360 градуса. Както днес си с работа и стабилен доход, така в следващия ден може да се налага да събираш пари за лечение или просто да си на улицата без жилище. 

- Според Вас по-трудно ли се живее в Северозапада? 

Ами определено се е живее по-трудно, защото главно работните места и по-високите доходи са в столицата. В малкия град и селата работата е оскъдна. Нямаш кой знае какъв избор. Да не говорим, че по селата зимата е просто нещо ужасно. Тогава хората са принудени буквално да оцеляват и да живеят в студ и мизерия. Лятото при тях е по-различно, защото, стига да не си мързелив, работа има - дали ще прекопаш на някоя баба градината, дали ще си насадиш своя двор - просто през лятото хората се справят по-добре. 

- Каква Ваша кампания в момента е в ход? 

В момента тече нашата великденска кампания, която е насочена към самотно живеещите възрастни хора, поставили сме си за цел малко над 500 пакета с храна да раздадем в околността, като за Коледа минахме над 700 пакета.

- Страницата Ви се нарича "Прави добро! Бъди добър!" Трудно ли е да бъдеш добър според Вас?

Не смятам, в България не е трудно. Ние по принцип сме си добри хора, само понякога така лекичко някой трябва да ни побутне. Вече отделен е фактът, че повечето хора, които имат желание да помагат, просто нямат тази възможност, защото животът стана доста труден и не всеки може да отдели средства.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Мая Методиева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53
Красимир Янков

Красимир Янков: Когато властта е в много ръце, резултатът е хилав

Красимир Янков е бивш народен представител от БСП в три Народни събрания. През ноември 2024 г. заедно със съмишленици обяви създаването на Гражданско движение за президентска република. Целта му е промяна на държавното устройство чрез национален референдум, който да въведе президентска република в България. "Много съм доволен от периода, в който бях в..

публикувано на 28.04.25 в 14:25
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33