Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Осанна да Разпни Го!

Снимка: bg-patriarshia.bg

Тържественият вход на Христос, описан и от четиримата евангелисти като съществен момент от земния Му живот, ни кара да се замислим. Всички ние почти никога не подозираме какво ще ни се случи в бъдеще. Нерядко дори изневеряваме на самите себе си, неподготвени за ситуациите, в които сме поставени. За тьржества и забави винаги, независимо от повода, всеки от нас е готов. Когато се наложи обаче да жертваме или да направим нещо, от което нямаме пряка полза, много по-трудно се съгласяваме да го сторим и винаги очакваме нещо в замяна. Такава била и психиката на юдеите. Те участват в тържественото посрещане на Сина Човечески, но когато се налага да Го защитят те не само Го напускат, но се опълчват срещу Него.

Какви са поуките от този епизод от живота на Христос разговаряме в деня на тържествения вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим, празник известен като Цветница, Връбница и Неделя Вайя заедно с д-р Жасмина Донкова и Маргарита Генчева, редактор и автор в "Християнство.бг" и студент по журналистика в СУ "Св. Климент Охридски".


Християнска поезия
Стихотворението "Връбница" от Йордан Стубел, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35