Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импулсът в мен: Ученическата раница

Снимка: Pixabay

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. 

Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели.

В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти, мъжки куфарчета и пътни чанти, тъй като те освобождават и облекчават ръцете. Но малцина са се замисляли за това, че от раницата може да се извлече наистина голяма полза.

Казват, че дълго преди популяризирането на фитнеса с тежести войниците са носели големите си раници по време на походите, а туристите са носели (и носят) тежките си туристически раници в планината. Ходенето с раница е сравнитенно нова тенденция в здравословния начин на живот и се нарича rucking (ръкинг) или тренировка с раница

Оказва се, че носенето на раница на раменете в ежедневието е доста полезно за подобряване на физическата форма. А и не е необходимо нищо специално за тези упражнения, за разлика например от ходенето на фитнеса или груповите тренировки. За да започнете, не са ви необходими специално оборудване, знания, умения и треньор, а само раница и нещата, които и без друго са вътре за утежняване. Това могат да бъдат всякакви предмети от бита или бутилка с вода. За тези, които се отнасят по-сериозно към този вид тренировки, има специално проектирани раници с различна тежест за по-голям комфорт и правилно разпределение на натоварването. Всъщност правилното разпределение е много важно, както и носенето на двете рамене едновременно.

Повече по темата чуйте в подкаста: 

"Тийн Тайм" е съвместна продукция на БНР и "Димитър Еленов фондация".
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05