Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.
Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели.
В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти, мъжки куфарчета и пътни чанти, тъй като те освобождават и облекчават ръцете. Но малцина са се замисляли за това, че от раницата може да се извлече наистина голяма полза.
Казват, че дълго преди популяризирането на фитнеса с тежести войниците са носели големите си раници по време на походите, а туристите са носели (и носят) тежките си туристически раници в планината. Ходенето с раница е сравнитенно нова тенденция в здравословния начин на живот и се нарича rucking (ръкинг) или тренировка с раница.
Оказва се, че носенето на раница на раменете в ежедневието е доста полезно за подобряване на физическата форма. А и не е необходимо нищо специално за тези упражнения, за разлика например от ходенето на фитнеса или груповите тренировки. За да започнете, не са ви необходими специално оборудване, знания, умения и треньор, а само раница и нещата, които и без друго са вътре за утежняване. Това могат да бъдат всякакви предмети от бита или бутилка с вода. За тези, които се отнасят по-сериозно към този вид тренировки, има специално проектирани раници с различна тежест за по-голям комфорт и правилно разпределение на натоварването. Всъщност правилното разпределение е много важно, както и носенето на двете рамене едновременно.
Повече по темата чуйте в подкаста:
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg