Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радина Велчева от "Искам бебе": Надежда винаги има

3
Снимка: iskambebe.bg

Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си обич и отговорност пред Вселената, че ще бъда добър родител."

С тези думи ни посреща интернет порталът на фондация "Искам бебе".

Повече от 5 хиляди деца, родени с помощта на Фондацията.

Над 8 хиляди двойки, получили финансова подкрепа.

Повече от 3 хиляди жени, преминали програма за психологическа подкрепа.

Над 50 общински ин витро програми – финансиращи процедури извън Държавния фонд.

Организацията е създадена през 2007-а година от Радина Велчева (на снимката в текста).

Тази дейна и отдадена на каузата жена беше гост в предаването "Другият до мен".

Личната история на Радина

Моята кариера тръгна оттук, от БНР. Тук се запознах с моя съпруг през 1993 година. Заедно с Огнян Атанасов водихме студентското "Радио Га-га" и така след няколко години станахме семейство. Затова казваме, че всъщност в радиото се извърши нашето кръщение като семейство. Аз бях на 24 години, той – на 25 и си мислехме, че след сватбата много бързо ще стане бебето. Много искахме да имаме деца. Оказа се, че трябваше да чакаме 16 години, докато осиновим първото си дете. Всичко, което изкарвахме, отиваше за лечение. И това го казвам, защото знам, че много хора минават по същия път. Обаче интересното е, че сега вече говоря спокойно по тази тема. Преди 18-19 години това беше почти невъзможно. 

Стигмата да не можеш да родиш дете

Даже по-тежки думи съм чувала зад гърба си, най-лошите думи, с които наричат бездетните жени. Аз съм от Добрич и моята майка неведнъж се е случвало да ми казва: "Стига си говорила по всички телевизии, медии, вече всички знаят". И какво се оказа обаче след време - че точно хората, които са говорили зад гърба ми, всъщност имат нужда от подкрепа.

Мисля, че това е в голяма степен успеха на "Искам бебе" в годините, че самите ние, момичетата, излязохме спокойно, не само говорихме, но изкрещяхме: "Искам бебе, помогнете ни това да се случи!". Хората разбират, че сме искрени с тях, защото сме минали по този път.

Децата

Дъщеря ми осиновихме, когато аз бях вече на четирсет. Едно малко розово вързопче влезе в нашия дом малко преди Благовещение. Затова казвам, че това е празникът ни, точно на 25 март "Искам бебе" навърши 18 години. Осиновихме сина ми, когато бях вече на 45. Надежда винаги има, около мен няма жена, която да е искала да стане майка и да не е станала. Има много начини.

Но решението за осиновяването не се взема след поредния неуспешен опит, напротив, взема се в мига, в който си най-щастлив и най-радостен, защото това е нещо, което се запечатва в душите на дечицата, които чакаме толкова много. 

Репродуктивните проблеми в България

Преди няколко години направихме проучване - общо взето всяка 6-а двойка в репродуктивна възраст (между 18 и 45 години) има проблеми. Абсолютно сме в европейския стандарт. Това означава между 145 и 150 хиляди.

Една от причините е късното първо раждане. В клиниките по ин витро навремето средната възраст на пациентките беше 27-31 години, докато в момента те са пълни с жени, които са над 40 години. Преди 3 години започнахме един проект – да влезем в училищата и да говорим с младите хора на тази тема – дали ще можеш да имаш деца, когато поискаш? Според статистиките вече в София средната възраст за раждане на първо дете е 31 години. Аз когато правих моите опити ин витро на 27 години, след поредната операция в "Майчин дом" в досието ми пишеше "възрастна първескиня". Това е термин от медицинските учебници, не си го измислям аз. 

Ние не можем да променим природата на човека. Да, медицината може да направи чудеса, но природата си е казала думата.

Какво направи фондация "Искам бебе" за 18 години

Инициатори сме за създаването на Държавния ин витро фонд. Държавата финансира 4 ин витро опита – в началото бяха 10 милиона лева, в момента са 24 милиона, които държавата дава за двойките с репродуктивни проблеми.

Държавата финансира и замразяване на яйцеклетки на онкоболни жени, на които все още им предстои раждане, т.е. те са във фертилната възраст.

Създадохме над 45 Общински ин витро програми в партньорство.

Създадохме и разработихме Национална програма за психологическа подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми.

През 2010 година стартирахме и разработихме национална програма в подкрепа на донорството на яйцеклетки и сперматозоиди и до днес работим с всички центрове по репродуктивна медицина у нас, които имат нужда от нашата подкрепа.

Разработихме устойчива дарителска програма и непрекъснато привличаме както лични, така и корпоративни дарители.

Проблемът с донорството 

Хората не говорят за това, даже стигмата за самата асистирана репродукция все повече отпада, но за донорството не знам как ще се случи, защото темата е много лична. Изключително дълбоко засяга женската душа. Наистина е равносилно на новина за смърт да понесеш тежкото бреме, когато ти кажат, че ти си за донорска яйцеклетка.

В България нямаме точна статистика, но по наша информация над 30 хиляди са жените, които се нуждаят от донор. А по статистиката, която имаме от Агенцията по медицински надзор, примерно за миналата година са извършени не повече от 7-8 хиляди такива процедури.

Има много строги изисквания към донорите на яйцеклетки. Но всички трябва да знаят, че това е уредено в нашето законодателство от 2007 година.

По отношение на мъжкия генетичен материал е по-лесно, макар че пак има дефицити.

По инициатива на фондация "Искам бебе" в Министерството на здравеопазването се проведе първа работна среща между специалисти по репродуктивна медицина, Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве и представители на държавни институции. Основната тема: включване на донорските ин витро процедури в обхвата на финансиране от Центъра за асистирана репродукция.

Фондацията настоява за: финансиране на ин витро с донорски генетичен материал (яйцеклетки и сперматозоиди); премахване на задължителните 4 неуспешни инсеминации при двойки с неизяснен стерилитет – изискване, което само удължава страданието и закъснялото лечение.

Надежда винаги има

Усмивката е най-хубавото нещо, което може да си позволите, то е безплатно. Като се погледнете сутрин в огледалото, дори след отрицателния тест, това е начинът, по който казвате: "Аз съм жена, продължавам, искам да бъда майка!.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


Снимки: фондация "Искам бебе", ФС на Радина Велчева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05