Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен.

Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери.

В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I - IV век. На повърхността се откриват керамика, монети, върхове на стрели, каменни основи от сгради, римски зидани гробове. Селището било унищожено през 376-378 г., когато от север през Дунав преминават племената на готите.

През октомври 1877 г. край Горна Митрополия са разположени значителни руски сили, участващи в обсадата на Плевен. Северно от селото по пътя за Тръстеник са били лагерите на 11-ти Фанагорийски полк и 12-ти Астрахански гренадирски полк. Към тях е придадена артилерия и два конни казашки полка. Южно от селото са били лагерите на 9-ти Сибирски полк и 10-ти Малоросийски гренадирски полк. Полковете при Горна Митрополия са войските, които спират Осман паша при опита му да пробие руската обсада на 10 декември 1877 година.


През 1897 г. в селото се заселват около сто словашки семейства, които за няколко години успяват да облагородят пустеещите земи и да ги превърнат в земеделски. През годините словаците участвали активно в културния и обществен живот на селото и общината – имало общински  съветници, а един от тях – Йозеф Микулаш бил и кмет на селото. Съжителството довело и до създаване на смесени семейства.

След 1950 г. част от словашките семейства се връщат в родната си страна, а малка част продължили живота си в Горна Митрополия. Всяка година словаци живеещи в Словакия, но родени в България, посещават селото, за да се видят с близки и роднини. Съвместното съжителството и сближаване между словаци и българи оставя следи и до днес по отношение на речник, култура, традиционни ястия и обичаи.

Още за миналото и настоящето на Горна Митрополия разказват Атанаска Василева – кмет на селото, Галя Димитрова –¬ секретар на местното читалище и Емилия Върбанова – служител в кметството и ръководител на детската танцова група към читалището.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50