Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен.
Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери.
В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I - IV век. На повърхността се откриват керамика, монети, върхове на стрели, каменни основи от сгради, римски зидани гробове. Селището било унищожено през 376-378 г., когато от север през Дунав преминават племената на готите.
През октомври 1877 г. край Горна Митрополия са разположени значителни руски сили, участващи в обсадата на Плевен. Северно от селото по пътя за Тръстеник са били лагерите на 11-ти Фанагорийски полк и 12-ти Астрахански гренадирски полк. Към тях е придадена артилерия и два конни казашки полка. Южно от селото са били лагерите на 9-ти Сибирски полк и 10-ти Малоросийски гренадирски полк. Полковете при Горна Митрополия са войските, които спират Осман паша при опита му да пробие руската обсада на 10 декември 1877 година.
През 1897 г. в селото се заселват около сто словашки семейства, които за няколко години успяват да облагородят пустеещите земи и да ги превърнат в земеделски. През годините словаците участвали активно в културния и обществен живот на селото и общината – имало общински съветници, а един от тях – Йозеф Микулаш бил и кмет на селото. Съжителството довело и до създаване на смесени семейства.
След 1950 г. част от словашките семейства се връщат в родната си страна, а малка част продължили живота си в Горна Митрополия. Всяка година словаци живеещи в Словакия, но родени в България, посещават селото, за да се видят с близки и роднини. Съвместното съжителството и сближаване между словаци и българи оставя следи и до днес по отношение на речник, култура, традиционни ястия и обичаи.
Още за миналото и настоящето на Горна Митрополия разказват Атанаска Василева – кмет на селото, Галя Димитрова –¬ секретар на местното читалище и Емилия Върбанова – служител в кметството и ръководител на детската танцова група към читалището.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg