Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е премиерата на най-новата, "Входове и изходи", от 19 часа, в Resonator на улица "20-ти април" 13 в София.
През септември ще излезе следващият му роман – "Ана", посветен на неговата съпруга.
Носител на наградите за литература: "Рашко Сугарев" (2014, 2019), "Добромир Тонев" (2014), "Владимир Башев" (2017) "Душата на един извор" (2018), "София: Поетики (2018) и други.
Успява да превърне церебралната парализа в церебрална поезия. Догодина излиза дебютният му музикален албум, а вече са факт и първите два сингъла – Stereo Silence и "Още красота".
Фактът, че е в инвалидна количка, го кара да е изключително активен както в сферата на изкуството, така и в социалните каузи.
За пръв път в ефир, точно в предаване "Другият до мен" той сподели идеята си да направи голяма благотворителна изложба, чрез която да проправи път за финансиране на най-новото изобретение, което помага на хората в инвалидни колички и което вече се използва в Швейцария и Германия – количка, която изкачва стълби.
"То е ясно, че е адски трудно да си помогнем, когато нямаме никаква основателна причина да сме щастливи, че сме се родили в неравностойно положение, или да употребя термина "инвалид"? Все едно е невалиден, а ние сме всичко друго, но не и невалидни.
Имах специално детство", казва Росен – "докато моите връстници си играеха в пясъчника, аз винаги бях на масата с възрастните. Първоначално не осъзнавах защо. И после разбираш, че това е твоят път, това си ти даденостите. И вече въпросът е твоята съпротива каква ще бъде, ще бъде ли ефективна, за да изградиш себе си.
Психологически трябва да осъзнаеш, че всъщност най-големият ти бунт е смирението."
Росен Карамфилов е убеден, че щом бог ти е дал много дарби, имаш дълг да го връщаш този заем и ти също трябва да дадеш нещо на хората.
"На мен ми е дадена тази свещена нафора и аз трябва да я споделям. Какво правиш с нафората, ако не я чупиш и не я споделяш? Нямаш никакво право да е в ръцете ти."
Цялото интервю с Росен Карамфилов може да чуете в звуковия файл.
Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст – с емоционален усет и без..
"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg