Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво наричаме "магично"? Петко Желязов за илюзиите на ума

| обновено на 13.05.25 в 13:02

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum, озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петко Желязов, пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават другите, както и естествената склонност на човешкия мозък да се поддава на илюзии.

"Смятаме, че мозъкът е съвършен инструмент, че природно сме надарени със способността да извличаме истината. Но това далеч не е така. Всеки човек може да стане жертва на измама, на илюзия, на дезинформация", предупреждава Желязов.Според него критичното мислене не е даденост, а умение, което трябва да се развива и усвоява съзнателно.

В предаването "Време за наука" Петко Желязов споделя и своя личен път към научния свят. Той разказва, че интересът му към науката не е започнал в училище, а по-късно – когато започнал да търси дълбочина и смисъл в обяснението на света. "Науката има странното свойство да дава и от материалните, и от духовните блага", казва той. Именно в научния разказ Желязков открива вдъхновение – защото този разказ не само че не отстъпва по сила на всички останали начини, по които се опитваме да осмислим битието си, но има и едно скромно предимство – той е истинен.

Именно тази истина – понякога невидима и прикрита зад сенките на измамата и дезинформацията – е в центъра на вниманието на "Магията на реалността". Ratio Forum ще предложи едно пътешествие през илюзиите на възприятието и ще покаже как науката не просто обяснява света, а ни учи да мислим критично и да различаваме истината от измамата.

Събитието е покана към всеки, който иска да види "магията" не като свръхестествен феномен, а като естествената способност на разума да преодолява заблудите и да се доближава до реалността такава, каквато е.

Програмата на събитието предвижда:

· За магията и илюзиите за говори Ричард Уайзман - психолог, автор на научнопопулярни бестселъри и експерт по паранормални явления и илюзии.

· За изкуството на манипулацията - Пол Зенон е един от най-известните британски илюзионисти с голям опит в представянето на различни трикове, илюзии, измами и паранормални теми.

· За нашите възприятия и желания лектор е Пол Блум е професор по психология, "суперзвезда" в своята област, изследовател на това, как еволюират моралните ни категории.

· Как се разпространяват фалшивите новини, защо хората се вкопчват в конспиративни теории и какво можем да направим, за да се предпазим от когнитивните капани на дезинформацията ще обясни изследователят Стефан Левандовски.

Слушайте! 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки може да излети към Луната от… Истанбул

Когато си помислиш за Турция, далеч не първото, което се сещаш е, че може да бъде космическа сила, но комшиите имат работеща програма, според която през 2034 година ще кацнат на Луната. А ако посетите Истанбул, вие можете да стъпите на нощното светило много преди тази дата. Достатъчно е да отидете до новата телекомуникационна кула Чамлъджа...

публикувано на 18.09.25 в 13:05

За здравето – колко много приятели и...сюжети

Така нарекохме сборната продукция, която събра в ефир различни теми и участници: акад. Чавдар Славов – с анализ за трансплантациите преди и сега, д-р Николай Шарков, новият председател на Световната дентална федерация, проф. Андрей Кехайов – президент на Европейския медицински форум, д-р Владимир Наков, психиатър от екипа на НЦОЗА – с коментар за..

публикувано на 18.09.25 в 11:23

Виолета Бимбова-Туфан: Гордея се, че се чувствам полезна

В началото на новата учебна година гост в предаването "Другият до мен" беше Виолета Бимбова-Туфан, новата директорка на 75. ОУ "Тодор Каблешков" в софийския кв. "Факултета", където децата са изцяло от ромски произход. "Вярвам, че там, където има обич, морал, отдаденост, любов към знанието и добър пример, има всичко необходимо за успех на всяко..

публикувано на 16.09.25 в 16:10
Димитър Фердинандов

Еврика! Успешни българи: Димитър Фердинандов

Той е аерокосмически инженер. Роден е в Пловдив където завършва Английската езикова гимназия. От малък се интересува от математика, физика, химия и биология, но най-много го привлича вълшебството на звездите и космоса. От малък печели конкурси, посветени на аерокосмическата наука. Сред тях са Националният конкурс "Космосът – настояще и бъдеще на..

обновено на 15.09.25 в 20:44

Кралят на артистичния кич си построи Ермитаж в Пулия

Високи цветни стени, покрити с причудливи мозайки, които улавят слънчевите лъчи и стават още по-ослепителни. На техния фон чисто бели статуи, фигури на светци, пеперуди от фаянсови плочки, емоционални фрази, които се преплитат, сливат се с архитектурата, за да се превърнат в чисто очарование. Къде е това? В Пулия, малкото градче Гуаняно, където се..

публикувано на 15.09.25 в 10:18