В рубриката „Културен код“ на предаването Terra Култура се запознаваме с изключителното наследство на физика акад. Иван Тодоров и с мисията на фондация „Тодоров“, която поддържа високо ниво на развитие в областта на математичната физика и математиката в България, както и в създаването на забележителни художествени литературни произведения на български език.
Академик Тодоров, който напусна този свят през февруари тази година, остави след себе си голяма празнота. Това накара мнозина от неговите последователи и ученици да осъзнаят важността да продължат неговото дело, за да не се разшири тази празнота.
В навечерието на връчването на първите награди на фондацията разговаряхме с доц. Тодор Попов – ученик на акад. Тодоров и член на Управителния съвет на фондацията.
В този особен момент, на прага на първото връчване на две значими награди – едната за постижения в областта на математичната физика и математиката, а другата – за значими произведения в българската художествена литература, доц. Тодор Попов сподели пред Terra Култура:
“Заветът на нашия учител акад. Тодоров е да не стоим със скръстени ръце. Той беше изключително деен, работеше до последните си дни, не е спирал да работи, почина на 91-годишна възраст. Въпреки болката от загубата, негови близки се стремим да организираме неговото завещание.”
Доц. Попов разказва, че идеята за фондацията е възникнала приживе, като акад. Тодоров и съпругата му са обсъждали и решили да създадат фондация, която на всеки две години да връчва две награди – едната на името на акад. Иван Тодоров, а другата – на името на Тодор Боров, основател на Библиографския институт. Втората награда ще бъде посветена на постижения в българската художествена литература.
В записа може да чуете откъс от интервю с акад. Иван Тодоров, съхранено в архивния фонд на БНР.
Слушайте!
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg