Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на протеста

Ивайло Динев представя резултатите от сравнителния анализ на протестните практики в пет европейски държави

Ивайло Динев
Снимка: БГНЕС

Култура на протеста коментираме в "Terra Култура" заедно с политолога и изследовател Ивайло Динев, който се включва в предаването директно от Берлин.

Съвсем скоро по време на Международната конференция за синдикатите и социалните движения във Флоренция Динев представи сравнителен анализ на протести на работници в Белгия, България, Италия, Гърция и Румъния.

Протестът, като колективно действие, се изразява в разлики между държавите заради дългосрочни културни практики и краткосрочни изменения, обръща внимание изследователят.

За първи път в българска медия Динев представя резултатите от сравнителния анализ на протестните практики основно в пет европейски държави.

Двугодишното изследване е разгледало работническите протести и ролята на синдикатите в широк европейски контекст в периода след пандемията. Когато падат рестрикциите за събиране на тълпи на едно място поради здравен риск, в Европа започва ръст на протестите. Като основни причини за това Динев откроява ориентацията на държавните бюджети, инфлацията и икономическия натиск.

Основната разлика при осъществяването на протести в Източна Европа е липсата на подкрепа за синдикатите от страна на различни граждански организации. За разлика от България и Румъния, в Италия и Гърция има силни социални движения, които подкрепят работническите синдикати по време на стачка и протест, изтъква Динев.

Това, което виждаме в България и в други бивши социалистически държави, се дължи на няколко исторически и културни фактора, обяснява изследователят. След края на 90-те, когато е имало няколко радикални стачки с участието на студенти, на граждански организации, на синдикати, са се появили различни течения. Синдикатите са се насочили към икономическите протести, докато гражданските организации в цяла Източна Европа са припознали борбите, свързани с намаляването на корупцията, силата на закона, демокрацията – две доста различни посоки на колективни действия.

Като пример за организиране на масов протест, който създава почва за промяна, Динев посочва студентското недоволство в Сърбия, обхванало над 200 населени места. Организаторите на протеста заедно с граждански организации са обикаляли из страната, подкрепяли са протести на пенсионери, на индустриални работници, разказва гостът.

Чрез проява на солидарност между различните недоволни групи е възможно един протест да доведе до коренна промяна, по думите на Динев.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41