Бьорн Улвеус, един от създателите на легендарната група "АББА", пише нов мюзикъл с помощта на изкуствен интелект. Това е заявил самият той пред свои фенове в Източен Лондон, по време на фестивала на изкуствата и технологиите, съобщава изданието „Гардиън“. По време на събитието певецът е представил холограмна версия на историята на групата върху специално построена за целта стена.
"Фантастично е. Това е страхотен инструмент — все едно имаш друг автор на песни в стаята, който разполага с огромни знания. Това е наистина продължение на ума ти. Имаш достъп до неща, за които не си се сещал преди, и най-важното — спасява ме, когато съм в задънена улица и не знам как да продължа“, каза Бьорн Улвеус, който не за първи път използва високи технологии в творческата си кариера.
80-годишният музикант допълни, че вече е написал три четвърти от произведението, но не знае дали ще бъде готово до края на годината. Използването на изкуствен интелект е изключително спорен въпрос в музикалната индустрия, особено когато става дума за авторски права, и затова много музиканти избягват да работят с него. По-рано тази година популярни творци подписаха отворено писмо, с което призоваха премиера на Великобритания да защити авторските им права и да не „отстъпва работата им“ на големите технологични компании. Фронтменът на „АББА“ обаче вярва, че изкуственият интелект е по-скоро сътрудник, отколкото творческа заплаха.
Припомняме, че преди три години музикантите създадоха шоуто „ABBA Voyage“ с помощта на високи технологии и включиха дигитални аватари на всеки член от групата. Шоуто пожъна голям успех по време на световното турне и донесе приходи от 140 милиона паунда на компанията, която продуцира проекта.
По повод отбелязването на 30-та годишнина от геноцида в Сребреница на 5 юли от 19 часа в Голямата зала на Виенския университет ще се проведе дискусия "В търсене на справедливостта". Водещи експерти, сред които Алън Тайгър, прокурор от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, ще дискутират дали вината изчезва, ако паметта..
Дългоочакваното световно турне на групата Oasis започва тази вечер в Кардиф, след като братята Ноел и Лиъм Галахър се събраха след 16 години. Десетки хиляди фенове от цял свят се стичат към стадион "Принчипалити" в уелската столица. Това е концертът, който феновете чакаха 5795 дни или 16 години. Групата ще свири днес и утре в Кардиф в началото от..
59-ото издание на филмовия фестивал започва в Карлови Вари, за първи път без дългогодишния си президент Иржи Бартоска, който почина тази година. Два филма, които са копродукции на Чешката телевизия, имат шанс да спечелят голямата награда "Кристален глобус". Наградата на президента на фестивала ще бъде връчена на церемонията по откриването на..
Близо две трети от учителите в средните училища във Франция са обмисляли да напуснат през последните две години, сочи проучване на водещия синдикат SNES-FSU, цитирано от "Франс инфо ". Учителите посочват ниските заплати, влошаването на състоянието на държавните училища и липсата на внимание от страна на правителството като основни свои притеснения...
29-ото издание на театралния фестивал “Сцена на кръстопът” в Пловдив включва в програмата си 18 представления. Фестивалът ще се проведе от 10 до 21 септември . Домакин е Пловдивският театър. Новото във фестивала тази година е "тайното представление", което ще бъде изненада за публиката, разказаха на пресконференция организаторите. Гостуването на..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg