Те са тандем, който променя хода на историята на изкуството. Техните проекти се реализират и след смъртта им, като доказателство, че духът е по-силен от материята.
Днес Кристо и Жан-Клод продължават да вълнуват милиони хора по света, които са преживели техните проекти и очакват последния и най-голям досега – Мастаба в Абу Даби. Но какво от тази история може да бъде използвано днес и в бъдеще?
Как изкуството да бъде пример за обединение в един свят, в който лесно се поляризираме?
Какво от модела на Кристо и Жан-Клод може да бъде приложено, когато става дума за ново изкуство?
Кое от тяхната история може да служи за вдъхновение на млади артисти, но и въобще на хората?
Как публичното изкуство променя градовете?
Как България да се погрижи за името на Кристо, така че името на Кристо да се погрижи за България?
Това издание на дискусионния формат “Гласът на времето” по национална програма "Христо Ботев" обръща внимание на важните аспекти от историята на Кристо и Жан-Клод, които ще имат отражение в бъдещето.
Така например, журналистката Евгения Атанасова подготвя голяма книга – биография на Кристо и Жан-Клод, за която ще разкаже. В родния град на художника Христо Явашев – Габрово се подготвя официалния старт на регионален център за изкуства Кристо и Жан-Клод, за който говори Маргарита Доровска. Художникът Лъчезар Бояджиев, разказва за личните си спещи с Кристо и Жан-Клод. От Берлин – документалистът и журналист Йордан Тодоров споделя за събитието с мапинг върху Райхстага и срещата си с Майкъл Кълън, от когото започва историята с опаковането на германския парламент преди 30 години.
Художникът Александър Вълчев говори за това как Кристо и Жан-Клод са вдъхновение за него.
Наскоро кметът на Париж Ан Идалго и Общинският съвет във френската столица единодушно гласуваха площад, намиращ се в близост до Пон Ньоф, да бъде преименуван в чест на Кристо и Жан-Клод, 40 години след като двамата превръщат най-популярния мост в Париж Пон Ньоф в произведение на изкуството.
Чуйте повече!
Снимки – Wolfgang Volz©/СГХГ, НХГ
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония" представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала ще..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg