Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционно облекло и културно наследство

Снимка: Национален етнографски музей

Традиционно облекло и културно наследство – разговор в "Terra Култура" с доц. д-р Ива Станоева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките.

Доц. Станоева говори за облеклото като част от човешкия живот и идентичност: "Облеклото по някакъв начин обединява в себе си много неща за нас самите. То е нашето материално Аз. Ако знаят неговия език, специалистите биха разтълкували какво представляват хората, които го носят."

И преденето, и тъкането, и везането имат различно съдържание и символика и ни казват много неща за начина, по който хората от миналото са осмисляли света, по думите на доц. Станоева.

"Терминът "традиционно облекло" обхваща дрехите, характерни за доиндустриалните култури. В него аз и други колеги включваме и тези преходни форми, при които се запазва традиционното облекло, но и се променя в зависимост от настъпващите модернизационни процеси", казва още ученият. 

Доц. Станоева подчертава, че е важно не само примерите да бъдат съхранявани в музеи и частни колекции, но и да бъде опазено знанието и умението за възпроизвеждане.

Целия разговор с доц. д-р Ива Станоева чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Здрава Каменова представя "Изтрий веднага" на софийска сцена

Ако по някаква причина все още сте в задъханата ни столица, довечера можете да гледате комедийния спектакъл "Изтрий веднага" от Здрава Каменова. Представете си, че можете да изтриете всеки срамен момент от живота си — всяка грешка, която сте допуснали пред любим човек, пред колеги или приятели. Е, в най-новата пиеса на актрисата това е..

публикувано на 11.08.25 в 10:27

Разград под звездите: Лятно кино с български филми

От 11 до 13 август Разград ще се превърне в истинска открита сцена за киноизкуство. В рамките на инициативата "Лятно кино в Разград" жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на три от най-впечатляващите заглавия в съвременното българско кино. Тази вечер от 21:30 ч. в Градски парк "Ронда" ще можете да гледате филма..

публикувано на 11.08.25 в 10:12

Историята на едно лято – "Урокът" във фотографии

В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Урокът" на Александър Иванов и Фондация "Академия Роза". Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители. Фондацията цели да вдъхнови участниците, като им предостави възможност да работят..

обновено на 11.08.25 в 10:04

Музикална вечер с Ирина Флорин на площада в Царево

Концерт на Ирина Флорин предстои тази вечер в Царево. Мястото на събитието е площадът в центъра на града, а редом с изпълнителката на сцената ще излязат и музикантите от нейния бенд – Мартин Стоянов (клавир), Щерион Пилидов (китара) и Теодора Радилова (вокал) . Събитието започва в 21:00 часа .

публикувано на 11.08.25 в 09:54
Силви

Силви в света на изкуството

Младата художничка с артистичен псевдоним Силви е завършила Художествената академия в Бургас със специалност “Плакат и визуална комуникация”. След среща с професията разбира, че работата зад компютър не е напълно нейното и се обръща към платното и четката. Тя работи главно в големи формати, защото мисли в мащаб и защото я предизвикват..

публикувано на 11.08.25 в 09:49