Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ноти от мелодията на живота" е новата книга на журналиста Ваньо Стоилов

| обновено на 31.07.25 в 18:08
Ваньо Стоилов
Снимка: БТА

Поредната трета книга на Ваньо Стоилов, озаглавена "Ноти от мелодията на живота" вече е на книжния пазар. "Книгата съдържа очерци и интервюта с хора, които съм взимал в годините между 1980 и 2024", разказа Ваньо Стоилов, който е кореспондент на в. "24 часа" за област Стара Загора и се занимава с журналистика вече 45 години. Десет са публикациите за Иво Папазов, 54 фотоси от живота с кларинет в ръка. Трябва да се каже – не всички са "политкоректни", но са истината за Ибряма.

Голяма част от героите в "Ноти от мелодията на живота" са спортисти, които са прославили своя край, но и България – било на стадион, било на тепих, ринг или писта, които са се доказали в оспорвани състезания и като треньори. Тук трябва да се открои географското пристрастие "всичко е "Берое". Написана е в стила на предаването на БНР на програма "Хоризонт" – "Спорт и музика". Там звучи музика, после следва репортаж от спортно събитие, най-вече футболно, след това пак музика… В книгата вървят интервюта или разкази за музиканти, следват спортисти, и пак музиканти – все хора, с които ме срещна моят вече 45-годишен журналистически път. И все хора, които не трябва да бъдат забравени. Историите в тази книга са общо за 41 човека", както казва Ваньо Стоилов. Книгата вече бе представена в някои градове и през есента предстои премиера в други, сподели в ефира авторът.


Ваньо Стоилов е автор и на още две книги – "Сплав човешка" (2023) и "Милиони стъпала към Бога" (2020). И двете му първи книги са наградени със "Златно перо" на Съюза на българските журналисти. Журналистът от дълги години е кореспондент на "24 часа" в Стара Загора, работил е за редица национални издания, продължава да е и активен общественик.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Лем

Фантастика и сатира в "Академия комика"

Неделното издание на " Академия комика " , литературния салон на редакция " Хумор и сатира " , е посветено на Станислав Лем, блестящият полски писател. Роден в Лвов през 1921, Лем е сред най-знаменитите писатели-фантасти в света, с милионни тиражи и преводи на десетки езици.  Вероятно най-популярен е романът му "Соларис", но творчеството..

публикувано на 10.10.25 в 16:35

Балканският човек в чакалнята на живота

Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски драматурзи, сценаристи и романисти Новица Савич. Премиерата е на 10 октомври и е режисьорски дебют на актьора Явор Борисов. Една комедия, написана с драматургично майсторство и несъмнено познаване на..

публикувано на 10.10.25 в 16:23

Поезията на Филип Ларкин – с награда за български превод

Кристин Димитрова и Георги Пашов бяха отличени от Съюза на преводачите у нас за ярки постижения в превода на художествена литература. Те получиха наградата за превода на стихосбирката на британския поет Филип Ларкин "Високи прозорци". Българското издание на "Високи прозорци" съдържа стихотворения от всичките книги на Ларкин, включително и..

публикувано на 10.10.25 в 15:52
Krasznahorkai László

Ласло Краснахоркаи и литературата, която изразява света

Унгарският писател Ласло Краснахоркаи е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература. Той използва литературата като съпротива на упадъка, а мрачните му романи целят да изследват реалността до степен на лудост. Нобеловият комитет му присъди наградата "за неговото завладяващо и визионерско творчество, което насред апокалиптичен ужас..

публикувано на 10.10.25 в 14:54

"Диви ягоди" – българско присъствие на престижния фестивал във Варшава

В полската столица започва 41-то издание на Варшавския международен филмов фестивал , в който има и българско участие . Това е филмът "Диви ягоди" на режисьора Татяна Пандурска . Победителят ще стане ясен на 19 октомври и ще получи голямата награда от 100 хиляди злоти . 112 пълнометражни и 56 късометражни международни продукции..

публикувано на 10.10.25 в 14:41