Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 91 години си отиде Джейн Гудол, новатор в изучаването на шимпанзета

Снимка: www.britannica.com

Природозащитничката и световно признат експерт по шимпанзетата Джейн Гудол почина късно снощи на 91-годишна възраст, съобщи BBC. Политици, знаменитости и природозащитници отдадоха почит към изследователката.

"Героиня на планетата" – така я нарече актьорът и природозащитник Леонардо ди Каприо, за да отдаде почитта си към нея. Бившият президент на САЩ Барак Обама също изказа съболезнования. Той напомни, че Джейн Гудол е "пионер, който отвори врати за поколения жени в науката". Представител на организацията "Грийнпийс" заяви пред BBC, че тя е била "една от истински отдадените природозащитници".

Дейм Джейн Гудол посвещава повече от шест десетилетия на изучаването и защитата на приматите и природния свят. В средата на 20-те си години тя се запознава с водещия приматолог проф. Луис Лики. Въпреки липсата на академична квалификация тогава, той ѝ помага да осъществи първата си изследователска експедиция.

През 1960 г. Гудол заминава за джунглите на Танзания, където става първият човек, документирал използването на инструмент от животно. Голямото мъжко шимпанзе, което тя кръщава Дейвид Сивобрад, използва пръчка, за да извади термити от мравуняк. Дотогава се е смятало, че само хората имат интелекта да боравят с предмети.

Нейните наблюдения променят посоката на еволюционната наука. Откритията ѝ са публикувани във водещи научни издания, а през 1965 г. тя се появява и на корицата на списанието National Geographic.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 песни и един живот на сцената – Стефан Диомов с биографична книга

Композиторът Стефан Диомов представя биографичната си книга "Белите и черни клавиши на моя живот" в Пловдив. Той е ръководител на групите "Тоника", "Тоника СВ", "Магистрали", "Горещ пясък", "Фамилия Тоника" и "Петте сезона". В книгата си разказва за целия си живот. Публикувал е и свои снимки, защото това е едно от новите му хобита през последните..

публикувано на 02.10.25 в 14:30
Папа Лъв XIV

Лъв XIV срещу омаловажаването на "все по-очевидното" затопляне

На конференция за климатичната справедливост папа Лъв XIV разкритикува онези, които омаловажават "все по-очевидното" покачване на температурата на Земята, съобщи словенското обществено радио и телевизия . Двудневният форум се провежда в екоселището "Лаудато Си" в Папските градини на Кастел Гандолфо , южно от Рим, създадено по искане на покойния..

публикувано на 02.10.25 в 14:02

Парижка изложба представя 50 години градско изкуство

От днес до 18 декември парижкият център за изкуство Quai de la Photo представя изложба, проследяваща последните 50 години от развитието на градското изкуство, съобщава изданието "Sortir à Paris". Акцентът е върху културата на улицата и т.нар. "улична фотография". Експозицията, озаглавена "Urban Photo" , представя възгледите на четирима фотографи..

публикувано на 02.10.25 в 11:03
Проф. Милен Георгиев

Български учен със световно признание от Станфорд – разработва хапче против стареене

Български учен от Центъра за върхови научни постижения в Пловдив е сред топ 1% от най-добрите учени в света , според класация на Станфордския университет. Това е професор Милен Георгиев – ръководител на научни структури в Центъра по растителна системна биология и биотехнология и БАН. Неговият екип е подготвил документи за патентоване на хапче против..

публикувано на 01.10.25 в 15:12

Швейцарските ледници се топят рекордно бързо

Швейцарските ледници са се разтопили значително през последните 12 месеца , регистрирайки четвъртото най-голямо намаление на обема на леда в историята, съобщи Мрежата за мониторинг на ледниците в Швейцария. Те са загубили една четвърт от обема си само през последното десетилетие, отчита публикуваното проучване, цитирано от "Ройтерс" и "Франс прес"...

публикувано на 01.10.25 в 12:26