събота
от 11.00 до 12.00 часа
Другост и заедност
Предаването "Сътворението – другост и заедност" е посветено на всички основни регистрирани религиозни общности. В предаването ще се опитваме да следваме думите на св.ап. Павел, че вярата е: "жива представа на онова, за което се надяваме, и разкриване на онова що се не вижда" (Евр. 11:1). Сигурни сме, че "знанието на естеството е и негов пазител във всичките му пътища. А вярата шества по-високо от естеството...", както казва многострадалния Иов, но не можем да се съгласим, че в България в момента това е така. И едва ли за това трябва да се обвиняват само онези 45-50 години на верска нетолерантност и бездуховност, защото в посттоталитарното ни време показното представяне на религиите не допринася нищо за извисяването на вярата. В предаването ще бъдат канени за участие художници, писатели, композитори, певци, богослови, философи.
Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така както е било при сътворението.
Екип: Ана-Мария Кръстева, Ваня Станчева, Албена Велева
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация,..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари..
Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и..
Нека не забравяме, че между храма, синагогата и джамията разстоянието нерядко е стотина метра за сравнение можем да приведем към днешна дата столицата ни София. От векове в България живеят мюсюлмани, които се делят на сунити, суфисти, алиани, шиити..
Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така..
Католическите църкви с източен обряд са резултат от политиката на уния (unio – единение), провеждана от Римокатолическата църква след Великата схизма (разделението на църквите) от 1054 г. Към днешна дата Католическата църква в България е съставена от..
Арменската Апостолическа църква е една от най-древните християнски църкви. Наречена е апостолическа, защото християнството е пренесено в Армения от христовите апостоли – Тадей и Вартоломей. Армения е първата, която през 301 г. приема християнството..
Малцина са българите, които знаят, че датата 31 октомври по традиция е църковният Ден на Реформацията, освен ден на вси светии. А това е и повод за нашата среща. Българското протестантство излиза на историческата сцена през ХІХ в. и възниква като..
"Наука без религия е куца, а религия без наука е сляпа" – твърди Алберт Айнщайн. В съвремието ни науката и техниката създадоха мостове над културни, национални и религиозни бездните, които са ни разделяли. Взаимоотношенията и контактите между..
Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg