Български хора се извиха в кметството на Гент. Това стана на българската вечер в града, организирана от посолството на България в Белгия. Сред гостите бе и заместник-министърът на културата Амелия Гешева:
„За мен е изключително важно, че в рамките на Българското председателство българската държава даде много възможности за това на различни места по света да се популяризира българската култура. От една страна да покажем културата като наш принос, като съдържание, като съвремие, което България допринася за Европа. От друга страна да покажем богатството на нашето културно наследство, което пазим като нация и като корени“.
За организацията на събитието помогна и Жан-Пиер ван Авермет, генерален секретар на европейската федерация на хоровете и член на съвета на световните хорове. За българските хорове той сподели:
„Скоро организирахме турне с млади изпълнители от Пловдив. За мое учудване залите бяха пълни. Хората много харесаха музиката - част от нея беше българска, друга - Коледна. Много рядко се случва на всеки концерт да има повече от 500 души. Това означава, че хоровете са много привлекателни и могат да отворят сърцата на белгийците“.
Тази тържествена част бе последвана от българско хоро, изпълнено от фолклорната група „Здравец“ от града.
Анна Шишкова е ръководител на групата, макар професията й да е далеч от музиката - хляба си тя изкарва в една от големите софтуерни белгийски компании:
„Създадохме групата преди около 3 години. Започнахме да танцуваме с много малко хора. Постепенно станахме повече“.
Българската общност е най-голямата в Гент - там живеят между 17 и 20 хиляди българи. Антония оглавява Българското културно дружество в Гент и живее в града от 20 години.
„Името на българите в Гент не беше от най-добрите и започнахме с идеята да покажем, че България има и друга страна – не само отрицателната“.
Питър е женен за българката Десислава и определено има отношение към българската музика. И към това, което се случи вечерта:
„Беше много впечатляващо, защото се усеща енергията на хорото. Чувстваш движението, а то се възпроизвежда и колкото повече хора се включват в него, толкова повече енергия има. А да танцуваш е и добре за здравето“.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478