Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Диана Вълчева: Сънната апнея води до инфаркт и инсулт

Будите ли се сутрин с усещането, че не сте се наспали, понякога имате главоболие след събуждане или се будите по-рано, отколкото бихте искали? Може би често не се чувствате във форма и трудно се концентрирате върху работата си? По никое време по обед искате да легнете да поспитеУ дома често изпадате в конфликти, защото сте станали по-раздразнителни?  Имате наднормено тегло? Сънят ви е неспокоен? Пиете сънотворни, но и те не помагат за по-добрия ви сън? Хъркате силно? Партньорът ви забелязва, че спирате да дишате, докато спитеИли се събуждате с усещането, че се задушавате, а понякога и със сърцебиене? 
Може би имате сънна апнея - модерна и сериозна болест, която заслужава сериозно отношение и лечение. 
Сънната апнея е заболяване, което не е толкова характерно сред обществото, като грипа, пневмонията или другите болести, но е много рисково заболяване и диагностицирането му е изключително важно. Навреме поставена диагноза и навреме започнато лечение спасяват човешки живот. Това каза в интервю за предаването "Чай от мащерка" на Радио Кърджали д-р Диана Вълчева, началник на пневмо-фтизиатричното отделение на многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали.
От сънна апнея боледуват 4 процента от мъжете и 2 процента от жените в световен мащаб. Напоследък броят им расте. Не защото болестта е станала по-масова, а защото лекарите, а и самите хора започват да обръщат все по-голямо значение на симптомите и информацията. Преди личните лекари не са обръщали толкова голямо внимание на сънната апнея, смятали са я за безобидна и много често дори са я идентифицирали с хъркането. А това е една сериозна и криеща риск за здравето болест, обясни д-р Вълчева.

Буквално преведено, сънна апнея означава спиране на дишането по време на сън. Болестта има три разновидности, като най-разпространена и масова е обструктивната сънна апнея. Дишането може да спре от 10 до 30 секунди. В един осемчасов сън може да се получат над 400 такива дихателни паузи.

Какво се случва? Лягате си, спите, хъркате и съответно спирате да дишате между 10 и 30 секунди, дразни се дихателният център, вдишвате шумно и дълбоко, дишането се възстановява до следващото спиране. И така до 400 пъти на нощ. Всичко това нарушава доставянето на кислород в белите дробове. А липсата на кислород или намаленото му количествосе означава като хипоксемия. Страда мозъкът, страда сърцето. Рискът - инфаркт или инсулт, обясни "технологията" на болестта и опасностите д-р Вълчева.

Разликата между обикновеното хъркане и сънната апнея е тази, че при хъркането няма дихателни паузи и нарушаване на обема на кислород към важните човешки органи. 

До преди година в МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали са се провеждали изследвания за диагностициране на сънната апнея. Лечебното заведение е едно от малкото в страната, които са работили за установяване на болестта. В момента се обмисля изследванията да бъдат възстановени. Предстои един от лекарите специалисти да премине обучителни курсове за работа с апаратурата и разчитането на получените данни, каза още д-р Диана Вълчева. За времето от две години, когато апаратурата е работила, в Кърджали са диагностицирани около 20 пациенти. Други 15 са изпратени за изследване в други болници със съмнения за болестта през миналата година, когато са спрени изследванията в местната болница.

И още - кога да се търси лекарска помощ, къде може да се направи изследването, какво представлява то, какво е лечението и колко струва, може ли да се облекчи болестта. Отговорите на тези и други въпроси може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с д-р Диана Вълчева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40
Проф. Емин Балкан

Проф. Балкан: Името на Делян Пеевски буди притеснения сред изселниците

На предстоящите избори 2 в 1, на 9 юни, най-голям брой секции в чужбина се очаква да се открият отново в Турция. В страната постоянно живеят стотици хиляди български изселници, които са с избирателни права.  Една от най-влиятелната изселническа организация, която оказва съдействие на българските власти при подготовката на изборите там е „Балгьоч“. В..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07