Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече книги за изгорялото читалище в село Скребатно

Снимка: БНР - Кърджали



Хора от село Скребатно се нуждаят от нашата помощ, за да възстановят библиотеката на изгорялото си читалище. Народно читалище „Христо Ботев” е погребано в руините след голям пожар в началото на януари тази година в малкото селце в община Гърмен. Стогодишната история на едно селско читалище изгаря за една нощ, а пожарът поглъща и кметството, лекарски кабинет, хранителен магазин и ресторант, защото са били в една сграда. Въпреки първоначалното си стъписване обаче, местните жители са категорични - ще отпразнуват 100-годишния юбилей на своето читалище.
Най-много на местните жители ще липсва читалищният салон, който е бил сцена за изява на самодейците. В читалището са се провеждали и Летни музикални академии, които са привличали хората към духовното средище. Радио Благоевград започна инициатива за дарение на книги за читалищната библиотека, към която се присъединява и предаването Полет над Родопите с водещ Божидар Чолаков. Впоследствие обаче кампанията се разрасна и вече тя е под шапката на радио Кърджали. Ние, от „Вкусен следобед”, като приятели на книгите, също искаме да призовем слушателите да дарят свои книжки за читалището в Скребатно. Достатъчно е те да са добре запазени и да са художествена и детска литература. Защото вярваме, че доброто е навсякъде и че малките читалища са именно тези, които съхраняват селата в България и карат хората да останат в тях. За да ни има, трябва и духът ни да гори.  
А в края на краищата, всяко добро дело, се състои от малки стъпки.

Донесете книгите в радио Кърджали, което се намира на адрес бул. България 74, етаж 3 в сградата на бившия Окръжен съвет.

"В рамките на кампанията на радио Благоевград впоследствие разбрах, че на самото читалище му предстои да отбележи февруари месец своята стогодишнина. Това е един юбилей доста голям за едно такова средище, такова културно средище като читалище. Да отбележи един век! Това е място, съхранявало история на населеното място, пазело е фолклора. Там хората от селото са черпели своята нужда да знаят и помнят историята си. Затова започнах първо инициативата в предаването си "Полет над Родопите" да събираме книги съвместно с радио Благоевград. Но ето, че инициативата се разраства и тя излиза вече не само от предаването полет над Родопите, излиза от цялото радио Кърджали съвместно с радио Благоевград", казва водещият Божидар Чолаков.

От народното читалище са останали само руини. Изгорели са 3500 тома книги. В селото живеят около 260 души. "Ние, жителите на големия град и на другите големи градове, си имаме големи търговски обекти за увеселяване, а читалището - това е мястото на малкото населено място, в което хората се събират на раздумка, от дума на дума обменят мнения, виждат се със свои съселяни. Това е техният център, както се казва", казва Божидар Чолаков. Едно от най-големите дарения е направено от Народно читалище "Родопски фар" в Кърджали, допълва той. Получени са обаждания обаче и от други читалища, от сдружения и библиотека в Благоевград, от Видин.

Чуйте как тръгна, докъде се разрасна инициативата и колко книги са събрани дотук, от разговора ми с Божидар Чолаков, водещ на Полет над Родопите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06