Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтече срока за пчеларите да кандидатстват за държавна помощ “Де минимис”

18 октомври е краен срок за пчеларите да кандидатстват за държавна помощ “Де минимис” в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“. 

Финансовата подкрепа, за която в бюджета са отделени 4,5 млн. лв., имат право да получат пчелари с най-малко 20 пчелни семейства. 

Те трябва да са реализирали качествен пчелен мед през тази и миналата година, а продукцията им да отговаря на изискванията в Закона за пчеларството. 

Финансовото подпомагане има за цел да компенсира направените от стопаните разходи за зазимяването на кошерите и за справяне с последствията от неблагоприятните климатични условия, довели до ниски добиви на пчелен мед.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

При акция на полицията са заснети над 1000 клипа за превишена скорост само за седмица

При проведена специализирана полицейска операция за подобряване на средата за сигурност и безопасността на движението, осъществена в периода от 17 до 23 ноември 2025 г. на територията на област Кърджали, са проверени 2 057 моторни превозни средства и 2 518 лица . За установени нарушения са съставени 48 акта и 363 фиша по Закона за движение по..

публикувано на 24.11.25 в 10:38

Църквата почита паметта на света Екатерина

Православната църква почита днес паметта на света великомъченица Екатерина - покровителка на учените, учителите, младите момичета и майките. Според преданието Екатерина е живяла през първите векове на християнството. Родена е през III-IV век в Александрия. Произхожда от знатен и богат род. Екатерина била надарена е с изключителна красота, интелект и..

публикувано на 24.11.25 в 10:00
Снимката е илюстративна

„Не на разединението!“ – КНСБ на протест пред Народното събрание

Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебният вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!"   В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица  от КНСБ се..

публикувано на 24.11.25 в 09:00

Времето: Слънчево с температури до 15°

Днес ще бъде слънчево. Преди обяд на места в равнинната част от страната ще бъде мъгливо или с ниска облачност. Вятърът в повечето райони ще е слаб от юг-югозапад. Максималните температури ще са между 10° и 15°, в София – около 11°, в Кърджали и Хасково - около 14°, в Смолян 7°. В планините ще е предимно слънчево. Ще духа умерен вятър от..

публикувано на 24.11.25 в 08:34

Хасково с незадоволително икономическо развитие, но със стабилен социален профил

Област Хасково остава сред регионите с незадоволително икономическо развитие, показва актуалното издание на изследването „Регионални профили 2025“.  Данните сочат ограничена икономическа активност и по-слабо качество на работните места, които задържат региона в долната част на националната класация. Въпреки слабите икономически показатели, Хасково..

публикувано на 23.11.25 в 17:05
Смолян

Смолян с високи социални резултати, но със средно икономическо развитие

Област Смолян показва контрастен профил в годишния доклад „Регионални профили 2025“ на Института за пазарна икономика. Регионът е оценен със „средно“ икономическо развитие, като остава сред областите с по-ограничена икономическа база. Липсата на железопътна инфраструктура и трудният достъп до основни пазари продължават да бъдат структурни пречки пред..

публикувано на 23.11.25 в 16:00

Кърджали с най-слаб икономически растеж, но с положителна миграция

Област Кърджали получава оценка „слаб“ в категорията „Икономическо развитие“ в доклада „Регионални профили 2025“ на Института за пазарна икономика. Регионът остава сред най-слабо представящите се икономически области в страната, заедно с Монтана, Видин и Силистра, което показва ограничена икономическа база, по-ниско качество на работните..

публикувано на 23.11.25 в 15:10