Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо възрастните се нуждаят от белобрадия добряк въпреки че си имат данък общ доход и всичко необходимо, за да бъдат сериозни?

Всички имаме нужда от дядо Коледа

Не знам дали сте се замисляли, но всеки от нас приема дядо Коледа като даденост. Той честичко е този невидим гост, който носи подаръците до елхата и безшумно си тръгва след това. Но какво ще се случи, ако той изчезне? И така, ако дядо Коледа наистина, съществува, той може и да изчезне, защото всичко в природата преминава от една форма в друга. От друга страна, ако подложим съществуването му на съмнение, ще изчезне нашият коледен дух.
Затова! Всички имаме нужда от дядо Коледа, твърди писателката на детски фентъзи романи Весела Фламбурари. Откъде обаче в народните вярвания идва упованието в дядо Коледа. Какво е той - мит, праобраз на някое далечно божество или множество архетипни вярвания в добрия край. Каква е връзката му с календара, сезоните и слънцестоенето. Защо всички се нуждаем от добрия старец и дали само заради подаръците, които той ни носи. Не сме ли просто едни непораснали деца, които протягат ръцете си към доброто, което да ги пази, поддържа вярата им в отплатата и в възнаградения ни труд. Вероятно е така, защото още в здрачните времена на палеолита, хората от ловните полета имали нужда да вярват в сияещи богове, които да им носят утешение.
И още. Има ли връзка дядо Коледа с утвърждаването на Коледа на 25 декември за празник? Каква пък е българската следа там?
Човекът винаги има нужда от волнодумни истории, в които да вярва, казва Весела Фламбурари. Тя ни обяснява и каква е връзката между геният по физика Анщайн и раздаването на подаръци.
И така, какво е общото между дядо Коледа, дед Мароз, вещицата Бефана, свети никола и домашни духчета?
Нека да чуем разказа на културолога Весела Фламбурари.



Защо възрастните се нуждаят от белобрадия добряк въпреки че си имат данък общ доход и всичко необходимо, за да бъдат сериозни? Кой литературен текст разкрива, че и Пипи празнува Коледа? Какво са измъдрили философите по въпроса дали имаме нужда от чудеса?
Има ли си дядо Коледа официална биография, и кой е авторът, впуснал се в приключението да разкрие детайли от живота на митологичния старец. Как се нарича книжното томче, приютило тези страници?
Как да разпознаем, че накрая на годината той ще ни посети и какво ни носи обикновено дядо Коледа?
Какво е общото между Коледната песен на Дикенс и куклите на Джим Хенсън.
Над всички тези въпроси продължаваме да разсъждаваме с автора на детско фентъзи Весела Фламбурари, културолог по образование и куклена актриса.
Тя ни разкрива и свои любими коледни текстове и как е работила в Националното радио по време на светлите празници.
Нека чуем.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06