Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров и Аглика Каменова за любовта към родопската каба гайда

Снимка: Личен архив



Оркестър „100 каба гайди“ е създаден през 1961 г. в гр. Смолян, с главен организатор и диригент Апостол Кисьов, а след 1965 г. и с концерт-майстор Анастас Иванов (бай Тасо). Наброявал е над 100 участници от Средните Родопи на възраст от 40 до 75 години. След дългогодишна дейност към Профсъюзен дом на културата в гр. Смолян, от 1992 г. оркестърът продължава своята дейност към читалище „Орфееви гори“ в смолянския квартал Райково. Първата ярка изява на оркестъра е на откриването на народния събор – надпяване „Рожен-61“. От тогава датира традицията всички „роженски“ събори на народното творчество да бъдат откривани с изпълнения на 100-те каба гайди, превръщайки се в емблема на радопския фолклор. След създаването си оркестърът започва активна концертна дейност в страната и осъществява турнета в Унгария, Русия и Чехия, откъдето носи много награди и отличия.

Днес главен художествен ръководител е Тодор Тодоров. 

Част от състава „100 каба гайди“ са и квартет „Аглика“, който е основан през 2006 година. В квартета участват Тодор Тодоров, двамата му сина и Аглика Каменова, която е дала името на квартета.

„От създаването на квартета се радваме на много участия, защото хората харесват съпровода на две или повече гайди, когато има глас. Звученето е по-различно. А в същото време това са солисти на „100 каба гайди“ концертираме на по-малки мероприятия, различни поводи, като семейни тържества, където не може да се събере целия състав. Нали си представяте, че в един ресторант или на една сватба няма как да се съберат 100 гайдари“, разказва Тодор Тодоров и продължава.

„Родопчанинът е закърмен с родопската песен. Родопската каба гайда е характерен инструмент за планината. Имаме си и музикално училище, което обучава млади гайдари. Така имаме попълнение и сме сигурни, че след нас остава нещо, което ще носи здраво гайдарското изкуство“, допълва ръководителя на „100 каба гайди“.

Най-малкият гайдар в състава „100 каба гайди“ е 6 годишен, а най-възрастния е Стою Чонгаров, който е 88-годишен.

Тодор Тодоров започва да се учи да свири на гайда още 11-12-годишен. Научава голяма част от песните от майка си. Успява да предаде любовта към този музикален инструмент и на двамата си сина.

„Никога не съм ги карал на сила да свирят на гайда. Един ден, докато си работех в работилницата големия син влезе и ми каза: „Радецки, ти на мен кога ще ми направиш гайда?“ И аз му казах: ми, трябва да дадеш поръчка, колега“. И така закачливо тръгна с гайдата… Аз между другото най-малко съм преподавал на моите деца,“ разказва пред водещия на „Полет над Родопите“ Тодор Тодоров.

В състава „100 каба гайди“ има и жени гайдарки, една от тях е Аглика Каменова. Тя влиза в оркестъра като солист, но възхитена от родопския инструмент решава да пробва да се научи да свири и вече 12 години гайдата и е спътник. 

Любовта към родопската песен се заражда още като дете. Като ученичка Аглика е пяла по концерти. След като се омъжва прекъсва с пеенето за около двадесет години и през 2006 година пътя я води в читалище „Орфееви гори“ в квартал Райково и така започва отново да се занимава с пеене.

„Когато чуя родопската песен, тя те пали отвътре. Няма как човек, родопчанин който да издържи и да не запее или да не си я тананика,“ разказва Аглика Каменова.

Аглика Каменова е представяла родопската песен освен в България и в Сърбия, Германия, Гърция и Чехия.

„Щом сме разплаквали публиката това е показателно, че родопската песен и гайда докосват душата на човек, пък бил той и чужденец“, споделя Аглика.

През 2021 година оркестър „100 каба гайди“ ще отбележи 60-годишен юбилей от създаването си.

Чуйте повече в прикачените звукови файлове. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Табакчиева-Будахер: Чуваш бомбите как минават покрай теб и не знаеш къде ще паднат

Димитрина Табакчиева-Будахер е родом от Кърджали. Тя, заедно със семейството си са едни от хората, които се евакуираха с правителствения самолет от Ливан, заради ескалиралото напражение в близкоизточните страни. Димитрина Табакчиева-Будахер разказва за живота между бомбите и смъртта, за страха, че излизайки  сутрин на работа вместо “довиждане” казваш..

публикувано на 04.10.24 в 14:35
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22