Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В родопското село Чепинци се пази "Златния коран"

14
Златния коран
Снимка: Божидар Чолаков БНР Кърджали

Родопите имат много неща с които да се похвалят - най-обширната планина в България, родопската песен „Излел е Дельо хайдутин“ лети в космоса, в Родопите се намира и единственият в България коран, в който името на Аллах е изписано със златни букви. "Златния коран" се намира в джамията в село Чепинци, община Рудозем.

В миналото си селото е носело името Чангърдере, което означавало „Звънчевата долина“ или „Долината на чановете“. Преди затварянето на границата с Гърция от тук са минавали стада с овце към Беломорието и огласяли селото със звъна на чановете си.

В селото има седем месджида и една централна джамия. Тя е една от малкото джамии с две минарета в България. В нея има отредено специално място за библиотека в която се съхранява най-богатата колекция от текстове на арабски и персийски език в България след тази на Института по Балканистика и Ориенталистика към Българската академия на науките. Точно тук се съхранява и „Златния Коран“ - уникат от XIV век. Той е бил намерен в зид на стара къща някъде в Маданско, разказва Исмет Моллов, председател на мюсюлманското настоятелство в село Чепинци.

„Когато построихме новата джамия през 2001 година, направихме и библиотека към нея. И казахме на хората в региона - всеки, който има такива стари религиозни книги, да ги донесе в джамията. Така, когато са ходили из селата в Мадан наши хора, са попаднали на човек, които им е дал „Златния коран“, а той го е намерил в зид на стара къща. След това занесохме корана в Националната библиотека в София. Там го реставрираха, почистиха и си го върнахме тук в джамията“, разказва Исмет Моллов. 

Имамът Хайри Хаджиев (вляво)  и Исмет Моллов, председател на мюсюлманското настоятелство в Чепинци (вдясно)

В библиотеката към джамията на Чепинци има над 800 печатни издания на арабски и персийски език. Съхраняват се и 350 тома ръкописна литература - арабска калиграфия с поезия, история, етика и музика, дори Библията написана на арабски.

Строежът на джамията започва през 1992 година и се открива за богослужение през 2001 година. Тя е първата джамия с две минарета в региона, дори в Родопите. Интересното за строежа на голямата джамия в Чепинци, е че проектант на храма е бил местен човек с начално образование – Раиф Куцев.  Макар с пети клас, Раиф бил буден човек, имал строителна бригада и давал работа на много хора от селото като строители по обекти София и страната. Днес той е на 80 години и живее старините си в София. 

Чуйте още в репортажа на Божидар Чолаков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Кметът на Перперек: В махала Дар дере не плащат такса смет затова тънат в боклуци

Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..

публикувано на 08.04.25 в 00:10

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04