Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да замениш големия град с Момчиловци. Връщат ли се хората на село?


Връщат ли се хората от градовете на село? Пандемията ли е причината за засиления интерес към малките населени места или стресът от забързания живот в големия град?
Докато екипът на Радио Кърджали бяхме на гости на село Момчиловци се запознахме с Мирослав Жилевски от Ловеч. Той е запален планинар и при първото му посещение в Момчиловци се влюбил в това прекрасно място в сърцето на Родопите. Решил, че иска да остане да живее в Момчиловци и дори вече се сдобил със собствена къща:

"Решението стана спонтанно, но може би не неочаквано. Понеже имам любов и страст към планината и конкретно към Родопи планина, и миналата година лятото взех решение - имам приятели в Момчиловци, дойдох и останах, директно". 

Първоначално Мирослав бил приютен от негови приятели, местни хора, но не след дълго съдбата му се усмихнала и успял да намери къща, която да превърне в свой дом: 

"Това със жилището е малко сложен момент в живота на всеки човек, понеже е свързан с финанси, но идеята беше да живея тук и в последствие каквото се случи. Стана така че се сдобих с къща, за което съм много благодарен на момента, и сега я стягам". 

Цените на имотите в Момчиловци варират между 70 и 600 евро на кв. метър. Пандемията не се е отразила на промяната в цените, но напоследък се наблюдава хората да искат да се връщат на село, казва Мария Цветкова, собственик на местна агенция за недвижими имоти: 

"Ако говорим само за Момчиловци и за региона тук цените винаги са били на ниво, т.е. никога не са били много ниски просто, за да продаваме. Земята се цени, имотите се ценят, така както би трябвало и да бъде, но има интересна тенденция и запитвания, както и реализирани сделки, напоследък хората да искат да се връщат на село. Може би вече оценихме, че свободата е най-хубавото нещо и хората намират в селото точно тази свобода, която наистина имаме. Съвсем скоро направихме такава продажба – младо семейство с малки деца искат да идват в Момчиловци. Всеки е добре дошъл". 

А хората в Момчиловци са наистина гостоприемни, помагат си и споделят заедно, както радостите, така и тревогите, казва Миро: 

"Смея да кажа, че в Родопите хората са доста, доста топли. Аз съм живял шест години в София, там съм бил студент, обикалял съм страната и най-вече планината (планински спасител съм) и по тази линия от шести клас кръжа из българските планини, и хората тук определено се отличават като южняци. От северната част, където аз съм живял по-топли са, по-сърдечни са.  Сега, може би е рано човек да дава оценка, но аз имам приятели от повече от 15 години, които са от тук и смея да твърдя, че разликата е съществена в разбиранията, в идеалите, както се казва - хора много, човеци малко".

Приятелите на Мирослав, които са от цялата страна също са обикнали това място в сърцето на Родопите: 

"Хората и контактите, които имам от предишния си живот, преди една година, всички вече знаят къде живея, знаят мястото какво е, хората какви са. Показвам им снимки на селото, на планината и определено има интерес към това да видят какво се случва тук и да разберат всичко това за което аз съм им разказвал. Има и такива, които са се запалили като мен, познавам няколко човека, които не са от моя град, но също са дошли да живеят в Родопите, поради, може би същата причина - любовта към планината, това да се откъснат от динамиката на живота". 

Въпреки, че е закътано в планината, животът в Момчиловци не е спрял и това го прави още по-привлекателно място за живеене: 

"Тук нещата се развиват доста динамично за едно село. Като цяло Момчиловци не е типичното село, което всеки един човек познава. Тук животът е доста социален, има много млади хора, детска градина има, училище и това кара хората, най-вероятно все още да са на едно такова място и да се чувстват добре. И определено неизолирани от градската среда". 

Връщат ли се хората от градовете на село и това ли е бъдещето? 

"Аз искрено се надявам това нещо да се случи, защото човек не може да избяга от корените си и тези, които са оценили същината на живота, най-вероятно оценят и това, че на едно такова място може да се гледат деца, може човек да се развива по един или друг начин. Сега, всеки работи и се развива в някаква професия, което понякога е пречка и спънка да живееш на такова място като село Момчиловци, но със сигурност голяма част хората биха намерили прозвище тук и в околията, и биха живяли един истински хубав живот, както аз го виждам".  

Мирослав Жилевски в момента е част от Гайдарския състав в село Момчиловци. Още докато живее в Ловеч любовта към корените го вдъхновява да възроди традицията Коледуване в старпланинския град. Освен това Миро е председател на клуба за екстремни спортове „Планински Ангели“. За себе си казва: 

"По професия съм пожарникар. Това и работя - пожарникар съм в Пампорово, най-високата пожарна служба в България  на 1600 м. От шест години съм в професията, преди това пак съм бил пожарникар в Ловеч. Планината ме влече, тя си ми е на сърце и без планината не мога. Всяка сутрин, когато се събудя, излизам зареден от въздуха, от гледката, от природата. Планински спасител съм доброволец към смолянския отряд, базата, която също се намира на Пампорово, като по-голямата част от моите колеги в България".  

Чуйте репортажа в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22

19 партии и 9 коалиции влизат в битка за вота на избирателя в 9-ти МИР Кърджали

19 партии и 9 коалиции регистрираха кандидатски листи в Районната избирателна комисия в Кърджали до крайния срок - 17 часа на 24 септември, за участие в парламентарните избори на 27 октомври.  В последния ден документи са подали 6 партии и коалиции. Това съобщи за Радио Кърджали Беркант Барзат, председател на РИК-Кърджали. Той уточни, че само пет..

публикувано на 24.09.24 в 18:26

Мистериите на Хухла се разплитат тази вечер

В Хухла в продължение на два дни се провежда културният фестивал "Мистериите на Хухла", който тази година е под мотото "Човечност без граници".  В мистичното ивайловградско село се срещат представители на три етноса - българи, гърци и турци . Те се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни - от 21 ви до..

публикувано на 22.09.24 в 18:48

Есенен "Вкусен следобед"!

Във втората част на предаването: - обръщаме внимание именно на лова  със Стоян Памуков, специалист при Ловно-рибарско дружество-Брезово. - както и ще ви разкажем как протича културният фестивал "Мистериите на Хухла". - А Иван Динев - Устата ще открехне завесата за стенд ъп шоуто си в Кърджали . Очакват ни още изненади, само останете..

публикувано на 22.09.24 в 18:23

Смартфонът в клас - да или не?

публикувано на 18.09.24 в 15:18

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига в Кърджали

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига на 19 септември, четвъртък, в Кърджали по покана на Националната браншова организация „Обединени български животновъди“. Това съобщи председателят на организацията Бойко Синапов. С министъра ще бъдат негови заместници, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ и изпълнителният..

публикувано на 17.09.24 в 17:02