"През тези 12 години винаги съм имал повод да кажа, че Кърджали е градът с най-много американски символи в България и самото изброяване на тези символи показва добрите ни отношения, които ние сме създали, продължаваме да развиваме и надграждаме с различни инициативи. Бих подчертал, от тези американски символи в Кърджали, например клуб „Приятели на Америка“ е един от първите създадени в България през 90-те години, като желанието на България да тръгне по пътя на демокрацията и символът на демокрацията всъщност беше освен Европа, по-скоро и Америка за нас в началото. На второ място са различните инициативи с нашата побратимена община Елхарт (щат Индиана, САЩ – бел.ред.) – създадохме булевард „Джордж Вашингтон“ в Кърджали, архитектите от гледна точка на благоустройството пък ни изненадаха с една от хубавите, макар и частни инициативи – комплекса „Пентагон“. В областта на образованието имаме обмен на младежи и студенти с едногодишно пребиваване в САЩ и продължаване на образованието си, както и ние сме приемали в Кърджали ученици и студенти от Америка. Участието на много високо ниво на традиционните издания на "Месец на Америка" в Кърджали – посланици, политици, а тази година имахме удоволствието сред нас да бъде нашият представител в ЕП и президент на АЛДЕ в ЕП („Алианс на либералите и демократите за Европа“) Илхан Кючук, който имаше среща с една голяма част от младите хора на Кърджали с една интересна тема „Трансатлантическото сътрудничество между ЕС и САЩ“.
За първи път в "Месец на Америка" участва член на Европейския парламент. Символично ли бе участието на евродепутат в изданието, Илхан Кючук коментира:
"Надявам се да е било символично и да съм допринесъл за важната дискусия, защото тя има историческо отношение, но и отношение към бъдещето. Днес светът е на кръстопът, трябва да избира по няколко писти. Първо, дали иска да запази демократичността си, отвореността си към европейските и евроатлантическите ценности или да се потърси нов модел на развитието. Аз винаги съм застъпвал, че САЩ и ЕС трябва да се развиват в няколко направления в утвърждаването на демократичните принципи. Заедно с това обаче съществуват и глобални предизвикателства като климатичните промени, тероризмът, доставката на стратегически суровини, които се оказаха проблем по време на ковид пандемията. Всичко това беше обект на нашата дискусия".
На лекцията, която евродепутатът Илхан Кючук изнесе присъстваха много млади хора. Той обобщи впечателнията си от техните въпроси:
"Дълбочината на техните познания. Вижда се, че българските ученици задават важните въпроси за бъдещето, а именно защо продължава „изтичането на мозъци“, как това може да се спре, как този интелектуален потенциал може да остане в България, а той трябва да остане в България, за да може да създаде висок брутен вътрешен продукт с добавена стойност в българската икономика. Друг много съществен въпрос беше за това накъде трябва да поеме Европа – дали да има по-голяма степен на федерализация или все повече да се търси възможността за един разхлабен съюз, т.е. отговорността да бъде покрита от националните власти. Все важни въпроси на които към настоящия момент имаме частични отговори и както имах възможност да кажа и по време на срещата, когато нямаш правилните отговори и си на позиция да вземаш важни решения, най-добрият начин е да се обърнем към суверена, така прави и Европа в момента с Конференция за Бъдещето на Европа".
Рестартирай Европа: Инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478