Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Траките и българското средновековие тема на национална ученическа конференция по история

Тя е единствената подобна в страната и се провежда за седми път в Кърджали по идея на Средно училище "П.Р. Славейков"

За седми път Средното училище "П.Р. Славейков" в Кърджали е домакин на национална ученическа конференция по история. Тази година в нея участват 45 есета, доклади, видеоматериали и презентации на участници от 27 училища от общо 25 населени места в цялата страна. Кърджали е представен от училището-домакин "Славейков" и професионалните гимназии по икономика и по строителство. Това каза за Радио Кърджали ръководителят на школата "ИстОрика" и организатор Димитър Димов. 
"Преди десет години, в далечната 2012 г., направихме първата. Тогава използвахме повода 100 години от освобождението на Кърджали и началото на Първата балканска война и се оказа, че има нужда, има глад за такива конференции. И сега сме единствените в България, които продължават да правят такава конференция и даваме шанс за изява на младите историци", коментира Димитър Димов. Според него подобен форум дава възможност да се "свери часовника", да се види какво е нивото на преподаване и усвояване на историята в училище.
Конференцията е посветена на 1390 години от основаването на Стара Велика България на хан Курбат. "Целта беше да се спрем на този романтичен периоди приказен период в средновековната българска история и да включим и траките - Кърджали е богат на паметници от времето на траките", обясни Димитър Димов. До този момент тези две теми не са поставяни и няма ученически разработки за тях, казва Димов. Той смята, че с поставена по този начин тема, конференцията е малко трудна за участниците и обасни, че учениците са свикнали в последните години да пишат есета. А средновековната българска история не е благодатна за есе. Тя е за доклад, за изследване. Това показват и получените материали - най-малко са есетата - само едно. Видеоматериалите са 12, а най-много са презентациите и докладите.
Друга любопитна особеност е малкото материали, посветени на траките. Само десет разработки са свързани с тях. Работените теми за средновековието са свързани със Симеон, Тервел, Асеневци, от по-ранната средновековна история има разработка, посветена на Аспаруховия вал. Сред открояващите се работи е на зрелостник от Националната гимназия по древни езици и култура в София, посветена на връзките на царство България с морските републики през 14 век. Друга любопитна разработка е на варненски ученици за Варненския некропол, както и за тракийските могили в Пазарджишка област.
В конференцията участват училища от цяла България - Разлог, Попово, Белене, Гоце Делчев, София, Пловдив, Варна, Бургас, Котел, село Медковец. Конкуренцията сред младите историци е голяма. Най-добрите работи ще бъдат откроени от авторитетно жури - проф. Диляна Ботева от СУ "Св. Климент Охридски" , една от изтъкнатите учени траколози в България, доц. д-р Георги Николов от СУ, един от най-добрите български специалисти по българско средновековие, републиканският експерт по история Радостина Николова, експертът в Регионалното управление по образованието Даниела Апостолова и директорът на Държавен архив Кърджали Гергана Димитрова.
Седмата национална ученическа конференция по история се открива на 10 юни от 18.30 ч. в Бизнесинкубатора в Кърджали. Работата й по панели продължава в събота, 11 юни в Средно училище "П.Р. Славейков" в Кърджали


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57