Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Милошев: Целият Балкански полуостров е сеизмично активна зона



 Между 1900-1928 г. в България са се случили няколко големи земетресения, а най-силно - през 1904 г., с магнитуд 7,8. През 2022 г. в страната ни са усетени около 50 земни труса, включително и най-слабите. Целият Балкански полуостров е сеизмично активна зона. Но и в Турция, и в Гърция земетресенията са повече, отколкото у нас. Това каза пред Радио Кърджали проф. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

Последните земетресения  в Димитровград и в Кърджалийско, нямат връзка с опустошителното земетресение в Турция, е  убеден  проф.Милошев:

„Категорично не са свързани. Нека не  бъркаме нормалната сеизмична активност която така или иначе я има в Българи. Ние сме също в земетръсно активен район, макар и не чак толкова активен като Турция и Гърция. Това си е нормалната сеизмична активност в т.нар. Маришки басейн, и да не се правят връзки между трусовете в Димитровград и Кърджали и унищожителното земетересение в Турция. Земетресения са се случвали и ще продължат да се случват, и у нас. Но както виждате магнитуда е стотици пъти по-нисък. Съвсем случайно е съвпадението по време с мощното земетресение.Трусове винаги е имало и ще има. България също е в земетръсна зона, макар и не толкова активна, колкото Анадолската", каза професорът.

"В Турция има и един още по-страшен разлом от Източноадолския. Това е Северноанадолския разлом, който достига до Истанбул. Успокояващо е, че в момента там няма никаква сеизмична активност.  В момента спокойно можем да кажем, че няма сеизмична заплаха за България. Има леки трусове в Маришкия басейн, които съвпаднаха със силното земетресение в района на  турско-сирийската граница. Но е само съвпадение във времето", допълни проф. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН

Попитан има ли опасност от нов мощен трус в Турция, проф. Милошев каза: " Искрено се надявам, че няма, защото това което се случи е страшно и ужасно. Прекалено силни земетресения бяха. Разбира се те не са извън границите на очакваното, т.к. вие предполагам знаете, че те са по линия на един голям разлом в Турция, т.нар. Източноанадолски разлом.  Трусовете намаляват и като бройка , и като магнитут. Постепенно, от сеизмологична гледна точка, нещата влизат в рамки. Но за съжаление разрушенията, жертвите са ужасни."

Интервюто с проф. Николай Милошев можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08