Тревога за състоянието на сградата на Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян изрази областният управител Стефан Сабрутев. Има огромен проблем с покривната конструкция, течове по стени, по тавани, експонатите са застрашени, коментира той в ефира на Радио Кърджали.
„Аз разбирам, че Общината полага усилия по някакви европейски проекти, но в този комплекс, в който са историческият музей, галерията, библиотеката, моето наблюдение е, че историческият музей е малко неглижиран“, каза областният управител.
Сабрутев не скри учудването си, че общинското ръководство не се възползва максимално от възможностите, които дава европейското финансиране на проекти.
Областният управител ще дари 1500 лв. лични средствана музея, за да бъдат закупени завеси, които поне частично да прикрият последиците от липсата на основен ремонт на сградата. „Крайно наложително е да се скрият едни влажни стени, за да може все пак да е малко по-приветливо, като се влезе, да не се виждат паднали мазилки, което е една малка частица, един малък жест“, каза Сабрутев. По информация след среща със заместник-министъра на културата Пламен Славов, предишният служебен кабинет е заделил средства за ремонта на музея в Смолян. Последното редовно правителство обаче е отхвърлило предложението. Областният управител не е оптимист, че е възможно проблемът да се реши скоро със средства от бюджета на Министерството на културата, още повече, че очакванията са да няма утвърдена държавна финансова рамка поне до средата на тази година. Сабрутев изрази все пак надежда, че Общината ще съумее да се възползва от възможностите за европейско финансиране.
Областният управител изрази тревога и за евентуална загуба на евросредства, заради забавянето на дейностите по строителството на отсечката Димарио – ГКПП Рудозем – Ксанти. Пътят се изгражда по Програма за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020". От гръцка страна има два проблемни участъка с констатирани свлачища. За тях трябва да бъде обявена отделна обществена поръчка за изпълнител. Гръцката страна обаче все още се бави и не е обявила процедурата.
Има предишни разговори, водени по темата при визитата на областния управител през октомври миналата година при съседите. Тогава също е имало уверение от гръцка страна, че ще обявят процедурата. До момента обаче няма никакъв напредък. „Учудващото за мен беше, че и гръцката страна не знаеха за този проблем. Към момента се очаква разрешение от тяхното регионално министерство – разрешение да започнат процедурата. А самите процедури траят дълго време. И точно това е притеснението, че първо може до края на годината да не се отвори гранично контролно-пропускателния пункт по вина на гръцката страна и второ, че могат да се загубят средства, както за българската, така и за гръцката страна“, поясни Сабрутев.
До края на февруари ще бъде организирана техническа комисия, която по настояване на българската страна, до края на годината, когато трябва да приключи проекта, ще инспектира напредъка ежемесечно, за да бъде избегната загубата на средства и „най-важното – да бъде отворен ГКПП „Ксанти – Рудозем“, поясни областният управител Стефан Сабрутев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478