Туберкулозата вече не е болестта на бедността. Все по-често заболяват и хора, които не са сред най-бедните, които са с висок стандарт. Сред причините за нарастването на заболеваемостта в по-широк мащаб в света е стреса, в който живеем. Това сочат наблюденията на специалисти.
Самолечението и безконтролното приемане на антибиотици са сред причините пък за нарастващата антибиотична резистентност, включително и към препаратите срещу туберкулоза. Това води до разпространението на т.нар. мултирезистентна туберкулоза. Заради нея се отчита по-високата смъртност от здравните власти в световен мащаб от туберкулоза.
„Забелязва се вече, че антибиотиците трябва да се прилагат в по-голяма доза, по-продължително време, защото масовата им употреба е загубила техния ефект върху лечението на определени болести …Антибиотиците се употребяват масово в България без лекарско назначение за какво ли не. Може би трябва вече да се вземат мерки, както е в Европа, да не може да се закупува антибиотик без лекарско предписание“, коментира в предаването „След първото кафе“ д-р Диана Вълчева, началник на пневмофтизиатричното отделение в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали.
Всички се срещаме с туберкулозната бактерия, но само около 20 – 30 процента развиват някакъв тип заболяване, като най-често причината е срив в имунната система, поясни д-р Вълчева. Сред рисковите групи са хора с хронични заболявания, онкоболни, които търпят химио- или лъчетерапия, хора със зависимости от алкохол, тютюнопушене, наркотици, носители или боледуващи от СПИН, хора, които са в затворени общности, като например, затворници. Сред изложените на силен риск са и медицинските работници, които лекуват тубелкулозно болни.
От изключителна важност е профилактиката, подчерта д-р Вълчева. „Да си поддържаме здравето, да ходим на профилактични прегледи и когато се появят оплаквания, особено от кашлица, която не отшумява в рамките на до месец-два, трябва непременно да потърсим лекар, защото вече причината за тази кашлица е нещо друго, а не елементарна вирусна инфекция или катар на горни дихателни пътища. Макар че туберкулозата е лечимо заболяване, когато сме закъснели в нейната диагностика, тя пак ще бъде излекувана, но пораженията, които ще остави върху дихателната система вече ще са доста по-изразени, които в бъдеще ще се отразят в една или друга степен на нашия начин на живот“, препоръча специалистът.
Според нея трансформирането през 2010 г. на т.нар. тубдиспансери е повлияло негативно на активността на проследяването на болните от туберкулоза, а също и на профилактиката. Периодично под егидата на здравното министерство се организират безплатни профилактични прегледи в т.нар. дни на отворените врати, но това не е достатъчно.
Заболеваемостта от туберкулоза в област Кърджали е намаляла в сравнение с предишните няколко години. Ковид пандемията, намаляването на населението в областта, броят на здравно неосигурените пациенти са сред факторите, които влияят върху честотата. „Новооткритите пациенти за 2022 г. са 16, което е с 8 души по-малко спрямо предишните години. Имаше едно стациониране на показателите в Кърджали за предишните години, преди ковид пандемията, около 25 човека средно се откриваха на година. За годините по време на ковид – между 2020 – 2022 г., има още по-малко регистрирани пациенти. За 2022 г. са 16 болни. Тази година, от началото досега, са регистрирани 4 нови случаи“, съобщи д-р Диана Вълчева.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..
През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..
„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали. Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“ и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
„В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане" Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..
Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..
Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478