"Донорството и трансплантациите са един разговор за живота и колкото нормален е този разговор и колкото повече се говори за това, толкова до повече хора в нашето общество ще стигне, защото няма по-ценно нещо от това да спасиш човешки живот." Това каза за Радио Кърджали журналистът от Хасково Георги Пеев. Разговорът с него се състоя часове преди в градската градина на Хасково да се излъчи документалният филм на режисьора Стефан Командарев "Живот от Живота", който разказва за проблемите и тежкия път, през който минават трансплантираните, чакащите животоспасяващия шанс на донорството и техните близки. Един от героите във филма е журналистът Георги Пеев, който е с два трансплантирани органа - сърце и бъбрек, и който през април стана световен шампион по плуване за трансплантирани в Пърт, Австралия. А прожекцията е част от Благотворителния фестивал "Подай ръка", който цели да помогне на малкия Даниел Златев от Хасково, който е с коварна диагноза и се лекува.
Георги Пеев е един от положителните примери в България на случило се донорство и успешна трансплантация. "Икономически е по-изгодно за държавата да трансплантира хората, тоест един бъбречно трансплантиран излиза четири-пет пъти по-евтино за държавата, отколкото един пациент на хемодиализа", казва той. Проблемът с донорството в държавата е организационен: "Тоест донорските центрове, това са най-общо казано областните болници, там се къса веригата... Не се хващат случаите, в които е възможно да бъде реализирана една донорска ситуация и да се стигне до трансплантации."
Според него основната от причините е, че болниците са търговски дружества
"Защото ако това е държавна политика, държавата винаги може да направи така, че например дейността да не е недофинансирана, както казват повечето болници, макар че от министерство на здравеопазването твърдят, че обезпечава финансово дейността. Някъде по средата е истината", каза Георги Пеев. Той дава пример с Хърватия, в която страна са стигнали до 47 процента откази за донорство. Но това означава, че се реализират останалите 53 %, което означава над 100 трансплантации и над 100 спасени човешки живота.
Заслугата в България е основно на координатори, които са много активни, като д-р Сибила Маринова от Велико Търново, проф. Платиканов във Варна, лекарите от болницата в Плевен. Те са основните двигатели, смята Георги Пеев. Той е категоричен, че българският закон не е по-лош от закона в Испания, които са номер едно в света по брой трансплантации и съответно реализирани донорски ситуации. А нашият закон дава и защита срещу търговията с органи.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..
"Радвам се, че успях да донесе радост на хората, които са ни гледали и че по някакъв начин съм бил част от това България да се прослави", това коментира в ефира на Радио Кърджали европейският шампион по екипировъчен трибой Здравко Петров. "Да чуя българския химн е момент, който съм чакал дълго време да се случи", коментира той. Двама бяха..
"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478