Дали сте си представяли, че в сърцето на Родопите може да опитате италианска паста или спагети приготвени лично от италианка. Това е възможно в село Полковник Серафимово. Ирма от Торино, Италия е от първите чужденци купили си къща в смолянското село. Днес в селото живеят около 15 семейства чужденци. Ирма е женена за англичанин, който е моряк. И повечето време живее сама в Полковник Серафимово. Тя и съпругът ѝ са възстановили старата родопска къща и са я запазили, поне външно, в същия вид каквато е била преди, с тази разлика, че днес в нея Ирма приема гости, главно чужденци, а първия етаж е направен като малко кафене, а лятото има няколко маси и по двора.
“Мога да говоря български. Много трудно, но се разбираме с хората. Когато дойдохме тук преди 15 години нямаше други чужденци”, казва Ирма.
Местните ѝ казват Мария, защото бабите от селото не запомнили лесно името ѝ и се обръщали към Ирма с името Мария, че било по-лесно.
Къщата, която предлагат за гостите има четири стаи на втория етаж. Първия етаж е кафене. Зад къщата има и басейн.
“Имам много гости, само за лятото, защото зимата не работим. Тука е много студено, а аз нямам парно в къщата. До октомври и край”, разказва още италианката.
Ирма имат още една къща в Полковник Серафимово, където живеят със съпруга си, който е англичанин.
В селото има семейства от Великобритания, Холандия, Германия, ЮАР, Полша, Русия и САЩ. В родопското село къщи са си купили още български лекари, двама анестезиолози, кардиолог и други.
“Тук се провежда Международен фестивал. Идват много чужденци. Харесват мястото и си купуват къщи тук”, разказва още италианската Мария и продължава.
“Миналата година имах проблем със здравето и не бях тук цяла година. Като се върнах, всички от селото ме посрещнаха. Казват ми: “Добре дошла Мария! Как си? Без розовата къща селото не е същото”. Много сърдечни хора.“ Разказва усмихнатата италианка.
Ирма е доволна, че Полковник Серафимово може да открие и да си набави екологични продукти.
“Аз съм италианка, и продуктите за италианската кухня тук са супер. Сега има гъби, има трюфели. По-хубави са дори доматите, зеленчуците. Сиренето е натурално. Има картофи, много са вкусни. Има мед, босилек, чесън, лук и ябълки. За италианската кухня тези продукти са перфектни.” разказва Ирма от Торино.
Тя предлага италианските специалитети само в дните на фестивалите, които се провеждат в селото. Единият е Международен фестивал “Meadows In The Mountains Bulgaria”, а другият е Национален фолклорен фестивал “С песните на Георги Чилингиров”.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478