Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийци: Събитията от 1913 г. са сред най-тежките страници в историята ни

Позицията на Съюза на тракийските дружества в България е да брани автентичната история на България не само на тракийските българи. Справедливото определение за това, което се е случило през 1913 г. е геноцид над тракийските българи, каза председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов по повод предстоящите чествания на 110-годишнината от събитията през 1913 г., определени като „разорението на тракийските българи“.

Той припомни събитията от втората фаза на Балканската война, довели до масовото изтребление, прогонване и трагедията на българите от Източна Тракия и Беломорието. „Турските войски се връщат на териториите в Източна Тракия, унищожавайки масово и прогонвайки българите оттам. Това са 68 000 жертви от най-малки пеленачета до най-възрастни хора. Също така изгонват от родните им места, от къщите, вземайки им всичко близо 300 000 души. Това е една голяма трагедия, която България не трябва да забравя, не защото трябва да отмъщава на някого, а за да цени своята история и да се помни и от младото поколение, да се знае, че тя е написана с героизъм, с много кръв и саможертва. Затова отбелязваме много събития“, припомни Премянов.

В събота, на 2 септември са Националните хайдушки празници „Капитан Петко войвода“ в  гр. Чепеларе, чиито организатори традиционно са СТДБ и Община Чепеларе. От 17 часа пред паметника на Капитан Петко войвода е официалното откриване на празника с възстановка по посрещане на Войводата и връчване на автентичната му пушка.

На 23 септември Съюзът, заедно с Тракийския научен институт се включват с тематична изложба и научна конференция в честванията на 110-годишнината в ивайловградското село Хухла.

В същия ден е и традиционният Национален женски тракийски събор в крумовградското село Аврен, където са загинали жени и девойки, също под насилието и жестокостта на турския ятаган, припомни Премянов.

На 30 септември е традиционното национално тракийско поклонение край гр. Маджарово. „С помощта на родолюбци и институции там беше ремонтирана костницата на загиналите на историческото място. Ремонтиран е и храмът“, каза председателят на СТДБ. Очаква се тази година в честванията там да се включат и президентът Румен Радев, както и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19