Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Огнян Герджиков за промените в Конституцията: Майстори сме да прибързваме с всичко

Огнян Герджиков
Снимка: БГНЕС

"Разбира се, че стана добре, защото ние сме големи майстори да прибързваме с всичко и това го правим вече от десетки години и затова имаме изключително нестабилно законодателство, което е огромна язва за България." Така проф. Огнян Герджиков, юрист и бивш председател на Народното събрание, коментира отложените във времето промени в Конституцията, които бяха дебатирани от народните представители в петък.

Според проф. Герджиков в момента има най-малко нужда от промяна на Конституцията, "това е последният проблем на България" и "пара в свирката". Всичко останало е по-важно, категоричен е той: "Значи ние трябва да има една хубава действаща икономика. За да може на основата на тази икономика да има хора с добри доходи. Ние, за съжаление, сме опашката на Европейския съюз и продължаваме да бъдем на опашката по жизнен стандарт. Не, че трябва всичко да се критикува. Има неща, които трябва да се похвалим, нали? Например този жест, който направи нашето правителство, да изпрати самолет да прибере българските граждани от Израел. Стават и хубави неща."  

Сред предлаганите промени в Конституцията "корекцията в съдебната система - това е единственото, което има някакъв резон. Всичко останало е пара в свирката", каза още проф. Огнян Герджиков.

Що се отнася до предложението за промяна на националния празник, проф. Герджиков е убеден, че не трябва да се пипа 3 март. "Държавността ни се възстановява на 3 Март, а 24 май е народен празник. Всички го обичаме, обаче, както и всички го обичаме, така вече си забравяме нашата азбука и като тръгнете по улиците на големите градове, по магазини и по МОЛ-ове, там вече повече се пише на английски. Ето това е големият парадокс. Искаме да направим национален празник, свързан с кирилицата, а ние вече я слагаме в задния двор. Това е огромно безобразие", каза проф. Герджиков. Той припомни, че 24 май се празнува и в Русия и в други страни и не е много удачно такъв национален празник да се чества и от други държави.

Не трябва да се бърза и с промените в съдебната система, още повече, че има около 50 отрицателни становища за предлаганите конституционни изменения, смята юристът. "Това беше един шамар... Аз не съм толкова навътре в материята, аз не съм конституционалист. Но така или иначе погледът, който имам, ме кара да мисля, че това е прибързано и не трябва така да се законодателства. Слага се на масата, обсъжда се, правят се кръгли маси. След половин година, след една година пак се  обсъжда. Така се правят по белия свят законите", каза проф. Герджиков.

Той смята, че много от нещата са неразумни и трябва да отпаднат. "Наистина не го разбирам, като някаква самоцел непрекъснато нещо да променяме. Трябва да останем една стабилна страна, държава предсказуема, предвидима, а ние с тези непрекъснати промени плашим  хората. Хората вече не искат да дали да инвестират в  България, защото непрекъснато се променят условията", е мнението на проф. Огнян Герджиков.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00