Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ардинец, възпитаник на Сорбоната, взима научна степен със седмица по шестобалната система

Селяхидин Карабашев представя именития историк проф. Ахмед Садулов

3
проф. Ахмед Садулов
Снимка: Личен архив


По повод навършването на четири години от смъртта - на 2 януари 2020 година, на именития историк с ардински корени проф. Ахмед Садулов, видният общественик Селяхидин Карабашев, заместник-председател на Обществения съвет за закрила на културното наследство в Ардино, припомни моменти от живота и малка част от достиженията му.

Проф. Ахмед Садулов е роден на 28.10.1935 г. в с. Млечино. През 1943 г. семейството му се преселва в гр. Елена. Там завършва гимназия с отличен успех. Изпратен е да следва история в Азербайджан. Отново с отличие завършва Азербайджанския държавен университет в столицата Баку. Пет години е учител по история в Руската гимназия в Пловдив. От 1966 г. е асистент във Великотърновския университет. През 1972 г. става кандидат на историческите науки. През 1973 г. е изпратен на тримесечна специализация във Франция. В Сорбоната в Париж се открива възможност да следва докторантура и в продължение на 5 години извършва мащабна изследователска работа в държавните архиви на Франция.

Финалът на престоя му в Париж е една блестяща защита на „Държавен докторат – хуманитарни науки“ с дисертация в обем 700 страници за френско-турските връзки през периода 1918 – 1923 г. Висшата атестационна комисия в България приравнява тази защита на научната степен „Доктор на историческите науки“ през 1980 г., като пише "превъзходен" 7 по шестобалната система на Ахмед Садулов.

Следват 20 години работа в Софийския университет, където през 1983 г. става доцент, а през 2001 г. – професор. Преподава история на балканските народи и известно време е зам.-декан на Философско- историческия факултет. „В академичната си кариера Ахмед Садулов  получава високи оценки за своите научни трудове от акад. Николай Тодоров, проф. Страшимир Димитров, проф. Милчо Лалков, проф. Петър Горанов и др. В държавните, дипломатическите и военни архиви на място в столиците на Франция, Англия, Испания и Италия, Ахмед Садулов проучва задълбочено балканската история“, разказа Селяхидин Карабашев, 

Дълги години приоритет за Ахмед Садулов е мисията  му на университетски преподавател. Поради това проф. Садулов остави малко на по-заден план публикуването на книги за широката аудитория. Но две негови тома – „История на Османската империя“ и „Агонията на източния въпрос и раждането на нова Турция“, издадени от великотърновско издателство през 2000-та година са сред най-ценните, твърдят специалисти.

За интересно гостуване в родния край на проф. Садулов – Ардино, от проф. Андрей Пантев и проф. Димитър Саздов разказа Карабашев. „Дълги  години проф. Пантев пътуваше предимно в Западна Европа и САЩ, не ползвал ни влак, нито автобус. За намирането на изход от ситуацията ни помогна уважението му към Ахмед Садулов и летящият тогава между София и Кърджали хеликоптер“, спомни си видният общественик, организатор на това гостуване.

Карабашев цитира думи на Ина Ахмедова, по-малката от двете дъщери на проф. Садулов за баща й: „Баща ми беше космополитен човек. Умееше да общува с най-различни хора и се отнасяше с уважение и симпатия към всички, независимо от произхода им, религията, етноса, образованието или социалното им положение. С годините си дадох сметка, че е имал уникална способност да се учи и самоусъвършенства, като възприема най-доброто от средата, в която се намира!“

„Млади ардинци следват примера на проф. Ахмед Садулов като изследовател. През 2021 г. докторат във Великотърновския университет защити Мустафа Емурла – директор на Основното училище в с. Горно Прахово. А съвсем скоро предстои защитата на докторат по история пак във Великотърновския университет на Месут Али от с. Чубрика, преподавател в Средно училище „П. Р. Славейков“ – Кърджали“, каза още Селяхидин Карабашев.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жени, преборили се с насилието, споделиха научените уроци

Кърджали беше домакин на първото събитие от националното турне на програмата „МОГА САМА“ на фондация „Emprove“ в подкрепа на жени и развитието на тяхната лична увереност. Гостуването беше разделено в две части. В първата половина от деня се проведе обучение на специалисти, които имат интерес да подкрепят жени в израстването им и пътя към нов живот...

публикувано на 17.05.24 в 15:44

Земеделските култури са застрашени от гниене, възможни са болести по тютюна

Растенията са атакувани от бактерии, стопаните да пръскат до 24 часа след градушка , съветва Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали. В същото време дъждовете имат и добра страна , защото почвата, като цяло е суха. Ако стопаните са разсадили тютюна, трябва да..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24