Рекорден брой участници в конкурса за най-добро вино се явиха в тазгодишното издание на празника Трифониада в Златоград. Събитието се провежда за 17 поредна година, като организатори са Етнографския комплекс и община Златоград.
И тази година мегдана и хорището в Стария град в Златоград събраха гости от близо и далеч, ляха се вино, песни и хора. Скарите димяха и примамваха с аромат и вкусотии.
Най-важното за виното е мезето. То привлича. Така Мирослав Янчев обясни успеха, който имаше сред публиката кметското му вино.
Александър Митушев, създателят на Трифониадата и главен “мотор” на събитието от години, изрази доволството си, че то набира все повече почитатели както от страната, така и от чужбина. Това прави популярен малкия родопски град и развива бизнеса.
Пъстър народ – стари, млади, деца се стичаха през чаршията към хорището в Стария град. В центъра на импровизираната сцена вече се беше настанилинженер-технолога по вината Стефан Георгиев и беше започнал дегустацията. Сръчна златоградчанка му помагаше, като периодично изваждаше и подреждаше шишенцата от всякакъв калибър и току наливаше в поредната чаша от мераклийските напитки, които се състезаваха за най-добро вино.
Докато технологът вършеше свещенодействието по оценката на вината, се завъртяха кръшни песни и хора на сцената, представени от местни фолклорни групи.
Междувременно, наоколо бяха разположени редица импровизирани дегустационни – върху най-разнородни маси, с най-разни мезета, публиката можеше да опита вината и на свой ред да гласува, като така беше избран победителят, който взе наградата на публиката – печено прасенце.
Александър Митушев, директор на Етнографския комплекс посрещаше гости, видимо доволен от повишения интерес към Трифониадата. „От цялата страна имаме участници. Тази година са рекорден брой – 68 производители с рекорден брой мостри – 112, които са подадени за оценка“, съобщи той. По думите му държавата трябва да се обърне към малките производители и да намери механизъм за финансовото им подпомагане.
Кметът Мирослав Янчев също подчерта значението на празника. Оказа се, че той за поредна година участва в състезанието с вино собствено производство. Малко по-късно стана ясно, че точно то грабна „сърцата“ и вкуса на публиката, която го отличи със своята награда.
Самият бог Дионис – снажен, напет, изпълняваше насред мегдана важната служба виночерпец, като охотно я редуваше и заставаше за поредната фотосесия основно с дами на по-зряла възраст, любителки на напитката на истината. За шеста поредна година стотина членове на пенсионерски клуб „Орфей“ пристигали за празника в Златоград, обясни една от дамите.
Най-сетне дойде кулминацията и пъстрото хорско множество се скупчи пред хорището, за да чуе победителите.
Тук екипът на радио Кърджали се оказа голям специалист. Докато проследявахме награждаването останахме изключително доволни от себе си, тъй като се оказа, че безапелационно сме разпознали най-добрите вина предварително. При любителите в категория червени вина безапелационният победител беше новакът в занаята, студентът от Първомай Живко Аргиров. Оказа се, че това е първото вино в живота му, но не го е посрамило, а напротив, донесло му е поредното първо място. Живко и приятелката му Маргарита се гушкаха и целуваха многократно след като получиха голямата награда – съд за ферментация и съхранение на вино. В категория бяло вино и розе победител стана единствената дама сред наградените – Пламена Ангелова от хасковското село Сусам.
В класацията на вината от бутикови изби при червените най-високото отличие получи „Томов бутик“ от Асеновград, а при белите и розе – „Винодар“ от Хасково.
Държим на старите лозя, те дават изключително качествено вино. Това бе категорично мнението на победителите при червените бутикови вина Ангел и Теодора Хаджиангелови. „Все повече започва да се пие вино, хората оценят качествения продукт“, сподели наблюденията си Ангел. Според него държавата трябва да въведе регулации, с които обаче да даде възможност на малките земеделски стопани да произвеждат вино с по-малка административна тежест.
Традиционно мощна група винопроизводители - любители представи Кърджали в изключително оспорваното състезание. Сред тях бяха Димитър Вълчев, Иван Иванов, Христо Димитров, Милен Христов, Тони Кънчев, Веселин Стайков, Кирил Илиевски, Иван Милев, Атанас Атанасов и др.
И така празникът продължи за гости и местни. Някои от гостите бяха дошли специално и за поредна година, но имаше и късметлии, които случайно са попаднали на веселбата.
А местните, като Хари, Юри и Наско се припичаха на зимното слънце пред входа на мегдана, пред дюкяна, разглеждаха минувачите и си говореха.
Целия репортаж, както и мненията на някои от основните участници, можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..
Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..
Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..
В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..
Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..
Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън? Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...
Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478