Най-пъргавият и може би най-известният щъркел в Южна България – Дончо, се грижи за две гнезда. Дългоклюният предвестник на пролетта и тази година превари Баба Марта и се завърна в хасковското село Подкрепа, където е домът му от поне 20 години, много преди Първа пролет. Местните жители казват, че този път ги е изненадал, защото традиционно си идва около 25 февруари, а тази година още повече е подранил.
Дончо, както галено го наричат съселяните му, вече се е захванал с ремонта на жилището преди да посрещне съпругата си, която се очаква да си дойде след няколко дни. Екип на Радио Кърджали беше на място, за да заснеме как започва ремонтната дейност. Изненадващо обаче констатирахме, а хората от селото потвърдиха, че щъркелът всъщност се грижи за две гнезда, които са в съседство. Видяхме го как прелита от едното, което е досами църквата, до другото, което е на около двадесетина метра, към детската площадка.
Местни зевзеци се шегуват, че е възможно да подготвя едното гнездо за даване под наем, тъй като е изключено да е за наложница. Запознати твърдят, че щъркелите са абсолютно моногамни животни и даже, ако единият от партньорите се спомине, другият до края на живота си не създава друга двойка.
Милен Пилев, който е съсед на Дончо разказва какво си говорят хората в селото. „Уж за добро е, ама като гледам накъде вървят нещата, май – май ...“, скептичен е за ситуацията в страната мъжът. Все пак не отрича, че всяка година пристигането на дългокракия им съселянин повдига духа в Подкрепа.
Пред портата на къщата му се вее българския трибагреник, защото „сме родолюбци“, не крие националната си гордост Милен.
В селото се живее спокойно. Наблизо е до Хасково, само на десетина километра, но е достатъчно далече от суетата на големия град. Има всичко – електричество, добро водоснабдяване. През лятото се осигурява даже поливна вода. През последните две-три лета нещо обаче разболява посевите в дворовете. Причината все още се търси.
В селото живеят повече от 150 души, по преценката на Пилев. За разлика от повечето малки населени места, тук има и много млади. Липсващи са само атракциите.
„Без коментар“ е категоричният отговор на Пилев на въпроса ми дали е хубаво да си пенсионер в България. „Искат да няма пенсионери. Аз гледам тука ... Напоследък на два пъти се сблъсквам с разни институции ... като Ви кажа, че нещо страшно е ...“ започва Милен, но внезапно прибира и замълчава мисълта си.
Той и семейството му влизат в графа „средностатистически“ по отношение на пенсиите. Това, което може да си позволят повечето възрастни у нас – „да си покрие сметките, за храна и това е“, обобщава домакинът ни. Добре че са децата, които помагат. Пилев е горд, че след като са опитали късмета си по чужбините, са се завърнали в родината, осъзнавайки, че „камъкът си тежи на мястото“.
Така щъркелът Дончо се оказва за сега единствената атракция на село Подкрепа, където хората живеят все пак спокойно. Всяка година го чакат да се завърне, за да извести пристигането на пролетта и надеждата, че животът в селото, а и в страната като цяло ще стане по-добър. И защото камъкът си тежи на мястото, както е казал народът ...
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Като успешен определи изтеклия си първи управленски мандат директорът на филиал "Любен Каравелов" в Кърджали на Пловдивския университет. Преди дни доц. д-р Елисавета Семерджиева беше преизбрана за втори, и както е по закон, последен, четиригодишен мандат. В интервю за Радио Кърджали тя каза, че е „твърдо убедена, че филиалът ни се развива..
Над 130 души от 26 града до момента са заявили участие в Националния женски туристически поход. Изданието е юбилейно и негов домакин тази година ще е община Кърджали, каза за Радио Кърджали Маргарита Янева - ръководител на Туристическия информационен център в областния град. Походът ще се проведе от 1 до 5 март. За участничките са..
С бели чаршафи, окачени по балконите и прозорците на много жилища и работни помещения в Истанбул и други населени места, турските граждани изразяват протеста си във връзка със смъртоносния пожар на 21 януари в хотел "Гранд Картал" в скикурорта Карталкая, при който загинаха 78 души, а десетки бяха ранени, информира БТА, цитирайки опозиционният вестник..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478