Една от най-богатите колекции от пауни се намира в хасковското село Сусам. Във фермата си Димитър Димитров отглежда в момента 300 големи и 200 малки от 26 разновидности на красивите птици.
Пред екип на Радио Кърджали Димитър разказа, че е започнал да се занимава с това малко случайно. Приискало му се да има жива красота в двора си. Купил няколко пауна. След това се появило желание за още, впоследствие започнал да създава свои разновидности.
Димитър е агроном по образование и селектирането не му е чуждо. Сред 500-те пауна във фермата му има поне два изключително редки екземпляри – въглен и един „американец“ от вида спаудинг. От многобройните селекции в момента даже има получена разновидност, която стопанинът нарича сребърно камео, защото главата и тялото са като на сребърен, а опашката като на камео.
Най-интересното и удовлетворяващото е, че можеш да създаваш красота, както го прави природата, споделя селекционерът. Винаги е любопитно какъв ще е резултатът, защото не се знае в поколенията назад какви са гените, които ще се смесват в новия екземпляр, не крие вълнението си той. На практика 90 процента от малките паунчета са различни от родителите си, допълва Димитър.
Цените са различни и зависят както от възрастта на продаваното пиле, така и от уникалността му. Започват от 50 лв. за малко паунче от по-масовите видове и могат да достигнат до 1 500 лв. за такова от редките разновидности.Всъщност интересното е, че цената се определя не толкова от красотата, а от това колко екземпляри има от съответния вид в света. За да запазят висока цена на някои пауни, италианците даже прибягвали към хитрости, разказва Димитър.
Различни са клиентите, като причината за покупката в най-често е птиците да красят – двор или вила, или хотел, или пък да попълнят зоокът. Димитър е забелязал, че в 90% от случаите белите пауни „грабват очите на жените“. Единици са клиентите, които са се обадили, за да поискат да си купят от красивите птици за консумация, но колекционерът категорично е отказал. И подчертава, че досега не е опитвал паунско, макар че може да си го позволи, защото за него „е грехота тази красота да отиде във фурната“.
Пауните не са най-любвеобилните животни. Обикновено не се привързват, както топлокръвните и не показват емоции, забелязал е младият стопанин. Напоследък обаче сърцето му е "грабнато" от двама пернати малчугани, които го „печелят с отношение“.
Бизнесът с пауни не е основен за Димитър Димитров. Даже напротив, той му е между другото. Отглежда кози, овошки. Доскоро коне – но ги е продал. Същата вероятно ще е съдбата и на фермата му за калифорнийски червеи. Един от основните проблеми е липсата на работна ръка.
Държавата и помага, и не на стопаните. Според Димитър , ако никъде по света нямаше раздаване на субсидии за производителите, би било по-добре, защото готовите пари, давани от държавите са направили стопаните по-малко борбени.
Повече любопитни подробности можете да чуете и видите в прекачения звуков файл и във видеото.
Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..
Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..
Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..
Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен, каза пред журналисти в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил. Важно е със своите действия държавата да не дава..
България влезе в новата 2025 г. без редовно правителство и без бюджет, с въпросителни около плащанията от държавната хазна, в решаваща година за приемането ни в еврозоната. С по-високи сметки за бита, с хляб на цена от 2 лв., и с прогноза за последващо поскъпване. КЕВР одобри средно с 8,5% по-висока цена на тока за битовите абонати. С..
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа. Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Предстои транспортираната..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478