Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Колев: Българските деца са сред най-добрите по английски език

| Интервю
2
Владимир Колев
Снимка: Галина Стефанова

Българските деца са сред най-добрите в изучаването на английски език. Това сочат наблюденията на директора на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България Владимир Колев. Организацията съществува от 16 години. В момента в нея има 178 активни членове – средни и частни училища, както и езикови центрове от цялата страна. „Членуват всички училища, които искат да си сътрудничат в името на по-доброто обучение по чужд език“, обясни Колев.

Асоциацията е основен организатор на най-престижното състезание по английски език, което е част от международното Kangaroo Global Linguistics. „С включването на състезанието в системата на Kangaroo Global Linguistics даваме възможност на най-добрите български деца да мерят сили с връстниците си от целия свят“, каза Колев. Той подчерта гордостта си, че българските деца на два пъти са номер 1, глобални победители в международното състезание по изучаване на езика на Шекспир.

Признанието за положените усилия, получено пред децата от цял свят, е изключително голяма награда за победителите.

По оценката на Колев сегрегацията, голямата разлика между добрите и не толкова добрите училища е сред най-големите проблеми на масовото образование у нас. Децата от така наречените "елитни" училища излизат с чудесно образование по математика и по чужди езици, но децата, които остават в другите, нямат този шанс, те трябва да наваксват, сочат наблюденията на Колев. „Целта на образователната система би трябвало да бъде да създаде условия тази граница да се смалява така, че да няма значение по отношение на знанията, с които излизаш, от какво училище си. Винаги ще има по-добри училища. Въпросът е средното ниво да се вдига. И там е дефицитът в момента“, категоричен бе той. По думите му това може да се преодолее с целенасочено инвестиране от страна на държавата в образованието и най-вече с осигуряването на добри учители, „тъй като те са ключа към успеха“.

Статистиката сочи, че педагогиката е най-търсената специалност в Софийския и в другите университети. Много млади хора се насочват към нея, но „много млади хора отиват (в професията, б.р.), насочени само от идеята за заплатата без да си дават сметка каква отговорност е учителството и дали е тяхното призвание. Смятам, че това обаче е закономерен процес. Ние не можем да направим никой насила учител, така че те нека да извървят пътя и най-добрите да останат. Има и друга стряскаща статистика, че доста от тези млади хора не издържат и пет години и напускат, но това е естествен подбор“, коментира Колев. Той обаче изрази оптимизъм, че „ще намерим пътя да се развиваме занапред“.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Байрам Байрам: Рухна митът за Ахмед Доган

Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..

публикувано на 20.11.24 в 13:52

16 са номинациите за "Спортист на годината" на Община Кърджали

Шестнадесет са номинираните за приза "Спортист на годината" за 2024-а, който Община Кърджали връчва ежегодно на изявени и доказали се спортисти, казаза Радио Кърджали заместник-кметът Веселина Тихомирова. Предложенията са от 11 клуба - по 10 вида спорт. Те са разпределени в две категории - „мъже и жени“ и „юноши и девойки“...

публикувано на 19.11.24 в 17:03