Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

Според Ани Стоянова, областен координатор на Сдружението за развитие на българското здравеопазване, хората смятат, че това е сложно и няма смисъл

Ани Стоянова
Снимка: личен архив

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента. Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги.

В област Кърджали не е правено широкомащабно проучване за това, доколко са информирани пациентите за своите права и задължения. Според Ани Стоянова, която е областен координатор на една от пациентските организации в България - Сдружението за развитие на българското здравеопазване, хората са информирани. "Беше направено едно малко проучване за достъпа на пациентите до лекарствени средства във връзка с участието ми като представител на пациентска организация в областната комисия за приемане на областната аптечна карта. Тогава всъщност се оказа, че пациентите са доста добре информирани. Не ставаше въпрос за права и задължения, разбира се, но ставаше въпрос за достъп до лекарствени средства в тъмната част на денонощието и в светлата част на денонощието в Кърджали. Вие знаете, че доскоро липсваше денонощна аптека. На това заседание нашето сдружение направи предложение като следствие от това анкетно проучване", обясни Ани Стоянова в ефира на Радио Кърджали. Тя припомни, че преди месец в град Кърджали беше открита и вече работи такава денонощна аптека.

"Надявам се, че сме помогнали с нещо за откриването на тази денонощна аптека, защото това беше болен въпрос от много години насам", коментира тя.

Европейската харта за правата на пациентите формулира 14 права. Това са право на превантивни мерки, право на достъп, право на информация, право на съгласие, право на свободен избор, право на тайна и конфиденциалност, право на уважение към времето на пациента, право на спазване на стандартите за качество, право на безопасност, право на иновации, право на избягване на страдание и болка, право на индивидуално лечение, право на обжалване и право на обезщетение. "И извън тези права, които са регламентирани в европейската харта за правата на пациентите, такива са регламентирани в Закона за здравето, Закона за здравното осигуряване, както и в редица наредби на Министерство на здравеопазването. Всички знаем, те обхващат достъпа до лекарствени средства и до болнична, извънболнична помощ и спешна медицинска помощ", уточни Ани Стоянова.

Тя коментира, че системата на здравеопазването не е съвършена и има какво да се желае в посока развитие на услугите. И припомни, че в тази система много често не само пациентите са жертви, а и лекарите. 

Към този момент от област Кърджали няма постъпили и регистрирани случаи на нарушения на правата на пациентите към Сдружението за развитие на българското здравеопазване, чийто представител е Ани Стоянова.

"Дори да са нарушени правата им, хората обикновено не искат да се занимават с описване на сигнала в текст, в жалба, с подаване на сигнал. Това им се вижда нещо много сложно", смята тя.

Не са много случаите, в които я търсят. Един от последните случаи е молба за консултация относно явяването на ТЕЛК. "Хората искат да знаят процедурата по подготовката на документите за трудоустрояване им, не им е ясна процедурата, не им е ясна наредбата за медицинската експертиза и не знаят изобщо има ли смисъл да се занимават. Когато чуят цялата процедура се запитват има ли смисъл да минават през всичкото това нещо, при условие, че съществува вероятност да не им се дадат проценти някакви, които биха подпомогнали хората? Все пак нали идеята е хората с трайно намалена работоспособност да биват подпомагани с някакви парични средства, за да преживяват по-лесно", каза Ани Стоянова. Друг съществен според нея проблем е процедурата по обжалване пред НЕЛК, а в последните месеци и липсата на определени лекарствени средства в аптечната мрежа, като инсулина, който вече е елиминиран.

"Но пък остава проблемът с други лекарства, изписвани за лечение на хронични и редки заболявания. Големият куриоз в случая с липсващи лекарства е, че повечето от тях в съседните на нас държави са достъпни и могат да се закупят дори и без рецепта и протокол от специализирана комисия, а при нас са изписани от комисия. Имаш рецепта, отиваш в аптеката за лекарство, а всъщност се оказа, че го няма. Това не знам - освен куриоз, не знам по друг начин как бих могла да го нарека", казва Ани Стоянова. 

Тя поясни, че отскро има мобилно приложение, чрез което могат да бъдат подавани сигнали за липсващи лекарства, за което не е необходима регистрация. "Страничката за подаване на сигнал съдържа само три полета за попълване - липсващо лекарство, населено място и телефон за връзка. Времето за подаване на сигнала е съвсем кратко.  Всъщност как работи цялата  система? Подалият сигнал получава обаждане за доуточняване на вида рецепта. Прави се уточняване на милиграмите на медикамента и евентуално аптека, от която да го получат. Ако изобщо съществува в аптечната мрежа в складовете", обясни Ани Стоянова.

Друг много наболял въпрос е напоследък изискваната такса от личните лекари за издаване на болнични листове, както и за издаване на рецепта. "Това, което искам да кажа на вашите слушатели по казуса, е че за издаване на рецепта, електронното правителство изказа официално становище, че това (таксата, б.ред.) е абсолютно незаконно", обясни Ани Стоянова.

Тя съветва пациентите да се информират: "Има много информация в мрежата. В момента всички имат достъп до тази електронна информация. Искам да кажа, че не само на страницата на Министерство на здравеопазването има информация. Сдружението за развитие на българското здравеопазване има фейсбук страница, има електронна страница. Гражданите могат да я достъпят съвсем свободно, а там има раздел за пациента, където могат да намерят информация за правата си. Отделно има описан навигатор на пациента, в който са дадени основни пунктове за това как пациентът да получи болнична помощ, как да получи извънболнична помощ, какви са процедурите за ТЕЛК, за обжалване пред НЕЛК и много други. Относно онкология има обособен специален раздел. Там пациентите могат да намерят информация за диагностиката,  за профилактиката, за лечението на тези заболявания."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59