Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийският аристократ от Тополовградско прославя България по света

| Репортаж
6
Първите открити златни накити в момента на вдигането от гроба
Снимка: Галина Стефанова

Тракийският аристократ, в чийто гроб край тополовградското село Капитан Петко Войвода бяха разкрити уникални находки, ще прослави България в Европа и света. В това са вече убедени специалистите, открили изключителните артефакти в могилата на война. Датирани са около началото на I-ви век, сл. Хр.

Погребението беше разкрито от екипа на археолога Даниела Агре при извършването на спасителни разкопки в парцел за изграждане на фотоволтаици.

Сред находките са пълно бойно въоръжение на покойника, накити и др. Войнът е бил погребан, както е бил обредът, с ездитния си кон.

Не е често проучването и откриването на такъв изключително богат гроб с много интересни ритуали, които са по учебник, коментира Даниела Агре.


Могилата е много малка във височина, около 1,70 м. Покойникът е бил кремиран, какъвто е бил погребалният ритуал. Хубавото е, че даровете са поставени след догарянето на кладата и повредата по златните накити е незначителна. Сред откритите бижута са уникални, изключително красиви гривни, една от които мъжка, тежаща около 400 гр., а другата с богато украсена плочка, огърлица, масивен златен пръстен, фибула, два венеца, кания за нож и други части на въоръжението, всички те инкрустирани със скъпоценни камъни и с приблизително еднакви мотиви. Краткият анализ, направен на артефактите непосредствено след откриването сочи, че вероятно става въпрос за италийски внос на накитите.


За богатството на погребания може да се съди и по това, че върху сбруята на коня му е имало бронзови и сребърни   апликации, върху които е имало и златна такава, нещо, което не е откривано досега.

„Безспорно откритието е изключително важно за българската археология, специално за тракийската археология от началото на римския период с това огромно количество въоръжение и тези изключителни златни накити“, посочи Даниела Агре. То ще бъде един акцент в достиженията на българската археология за 2024 г., убедена е тя.


През февруари идната година предстои вече реставрираните и консервирани предмети да бъдат експонирани в Националния исторически музей в столицата.

След това уникалните находки ще бъдат изложени в музея в Тополовград,  където с активността и съпричастността на кметския екип, вече е започнало изграждане на специален трезор.


Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Представят кулинарно шоу на празника на плодородието в Кирково

С Фестивал на плодородието пограничната община Кирково за пореден път ще отбележи края на селскостопанската година. Празникът ще бъде на 14 септември, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали  заместник-кметът на Кирково Валентина Димитрова. “ Подготвили сме много богата музикална програма, която включва много изпълнители от различни жанрове, както..

публикувано на 11.09.24 в 14:05

Представят кулинарно шоу на празника на плодородието в Кирково

С Фестивал на плодородието пограничната община Кирково за пореден път ще отбележи края на селскостопанската година. Тазгодишното издание на празника ще бъде на 14 септември. Това каза заместник-кметът на Кирково Валентина Димитрова. " Подготвили сме много богата музикална програма, която включва много изпълнители от различни жанрове, както се..

публикувано на 14.09.24 в 14:10

Отбелязват 100 годишнината от рождението на Станислав Сивриев

В рамките на "Делювите празници", в Златоград ще бъде отбелязана 100 годишнината от рождението на Станислав Сивриев. Тогава ще бъде връчена и национална литературна награда на името на поета и писателя. Това съобщи директорът на Етногравския комплекс в Златоград Александър Митушев. Предвидено е и литературно чете на текстове от книгата на..

публикувано на 04.09.24 в 15:58

Тракийци от Кърджали спечелиха злато и сребро в Световния шампионат по фолклор

Тракийци от Кърджали спечелиха златни медали в XIV-ия Световен шампионат по фолклор „World folk 2024", който се проведе в Несебър и курортното селище „Свети Влас“ в дните между 28 август и 1 септември т.г. Съставът на фолклорна певческа група за автентичен фолклор  ,,Тракийка“,  при тракийско дружество „Димитър Маджаров” и солистите от..

публикувано на 02.09.24 в 10:50

Кърджалийски поети с творческа изява в Северна Македония

Трима кърджалийски творци четоха свои стихове в градовете Струга и Битоля, Република Северна Македония. Добре познатите в региона стихотворци Вилдан Сефер, Божидара Ангелова и Петър Хаджинаков бяха част от творческа представителна група, представляваща България в югозападната ни съседка. Заедно с изявени майстори на перото като поетите Нико Стоянов,..

публикувано на 31.08.24 в 14:53

Три дни лятно автокино в Хасково

Хитови български киноленти ще бъдат прожектирани на 6, 7 и 8 септември в лятно автокино в Хасково. “Пулсът на танца”, “Уроци по немски” и “Опасни шматки” са българските ленти, които ще бъдат подарък за хасковалии, част от програмата на Общината по повод празника на града - 8 септември - Ден на Хасково. Мястото на прожекция е на паркига на магазин..

публикувано на 31.08.24 в 10:00

„Вкус фест“ пристига с кулинарни и културни изненади в село Кобиляне

Пътуващият фестивал на храната и изкуствата „Вкус фест“ се оказва изключително популярен даже зад пределите на област Кърджали, изненадващо дори за създателите му от народно читалище „Обединение 1913“. Това сподели в ефира на Радио Кърджали секретарят на читалището и един от основните „мотори“ на събитието Камелия Чолакова. В събота от 10..

публикувано на 23.08.24 в 11:20