Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийският аристократ от Тополовградско прославя България по света

| Репортаж
6
Първите открити златни накити в момента на вдигането от гроба
Снимка: Галина Стефанова

Тракийският аристократ, в чийто гроб край тополовградското село Капитан Петко Войвода бяха разкрити уникални находки, ще прослави България в Европа и света. В това са вече убедени специалистите, открили изключителните артефакти в могилата на война. Датирани са около началото на I-ви век, сл. Хр.

Погребението беше разкрито от екипа на археолога Даниела Агре при извършването на спасителни разкопки в парцел за изграждане на фотоволтаици.

Сред находките са пълно бойно въоръжение на покойника, накити и др. Войнът е бил погребан, както е бил обредът, с ездитния си кон.

Не е често проучването и откриването на такъв изключително богат гроб с много интересни ритуали, които са по учебник, коментира Даниела Агре.


Могилата е много малка във височина, около 1,70 м. Покойникът е бил кремиран, какъвто е бил погребалният ритуал. Хубавото е, че даровете са поставени след догарянето на кладата и повредата по златните накити е незначителна. Сред откритите бижута са уникални, изключително красиви гривни, една от които мъжка, тежаща около 400 гр., а другата с богато украсена плочка, огърлица, масивен златен пръстен, фибула, два венеца, кания за нож и други части на въоръжението, всички те инкрустирани със скъпоценни камъни и с приблизително еднакви мотиви. Краткият анализ, направен на артефактите непосредствено след откриването сочи, че вероятно става въпрос за италийски внос на накитите.


За богатството на погребания може да се съди и по това, че върху сбруята на коня му е имало бронзови и сребърни   апликации, върху които е имало и златна такава, нещо, което не е откривано досега.

„Безспорно откритието е изключително важно за българската археология, специално за тракийската археология от началото на римския период с това огромно количество въоръжение и тези изключителни златни накити“, посочи Даниела Агре. То ще бъде един акцент в достиженията на българската археология за 2024 г., убедена е тя.


През февруари идната година предстои вече реставрираните и консервирани предмети да бъдат експонирани в Националния исторически музей в столицата.

След това уникалните находки ще бъдат изложени в музея в Тополовград,  където с активността и съпричастността на кметския екип, вече е започнало изграждане на специален трезор.


Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Конкурс за детска рисунка запознава малчуганите с творчеството на големите художници

За четвърти път се провежда национален конкурс за детска рисунка „Детство-вълшебство“. Организатори са  Детска градина по изкуствата – Хасково, а т емата на това издание е „Рисувам като големите художници“. Това съобщи Веселина Петрова, старши учител в Детска градина по изкуствата – Хасково. Чрез тази инициатива децата ще бъдат запознати с..

публикувано на 30.01.25 в 11:10

Искат до 20% увеличение на бюджета за музеите

39 милиона и 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“.  Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив. Той добави..

публикувано на 28.01.25 в 11:00

Около 56 000 лв. са задълженията на театъра в Кърджали. Приходите за миналата година са рекордни

Съюза на артистите в България алармира за сериозни финансови затруднения в театри в България, довели до спиране на ток преди премиери, спиране на отоплението в салоните, блокирани доставки на материали и реквизит, отказани спедиторски услуги, неизплатени командировъчни разходи, телефонни сметки, разходи за извършени дейности, неизплатени хонорари...

публикувано на 13.01.25 в 15:48

Дамска вокална група „Ахрида” получи златен медал на международен фестивал

Дамска вокална група „Ахрида” към НЧ „Обединение 1913”, с ръководител Гергина Стаматова, получи златен медал и грамота за първо място на Международния фестивал на народна, патриотична и руска песен за самодейни пенсионерски и читалищни колективи. „Дамската вокална група имаше различни участия през изминалата година – беше гост на тържество,..

публикувано на 06.01.25 в 15:15

Концерт спектакъл бележи 110 години от създаване на читалището в Ивайлоград

С грандиозен концерт спектакъл НЧ "Пробуда 1914" отбелязва 110 години от създаването си. Събитието ще се проведе на 26 декември от 18 часа в залата начиталището. Това съобщи секретарят Елена Бойназлиева. Около 80 души ще участват в културната проява, част от които са певческите групи към клоновете на читалището. Ще се включат още и Детската вокална..

публикувано на 26.12.24 в 13:15

Фотоизложба разказва историята на читалище "Пробуда" в Ивайловград

Фотоизложба от старите ленти показва културния живот на Ивайловград през годините. Събитието е под надслов "Кадрите на времето" и е част от инициативите, посветени на 110 годишнината от създаването на Народно читалище "Пробуда 1914" Ивайловград. Това съобщи секретарят Елена Бойназлиева. Фотоекспозицията ще бъде представена в петък, 13 декември в..

публикувано на 11.12.24 в 15:58

Читалище "Христо Ботев" в Крумовград отбеляза 110 години

НЧ „Христо Ботев-1914“ Крумовград отбеляза с концерт 110 години от създаването си. С пъстрите си изпълнения, в събитието се включиха бъдещите самодейци от детска градина „Митко Палаузов“, ученици – читалищни дейци, група за автентичен родопски фолклор „Изворче”, клуб за народни танци „Ритмика”, а гвоздеят на програмата бяха събралите се за юбилея от..

публикувано на 05.12.24 в 15:16