Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози ще търсят още тайни в двете кули и църквите на крепостта край Храстово

3
Проучванията до двете кули в крепостта край Храстово продължават и тази есен
Снимка: архив Радио Кърджали

Разкопките на късноантичната и средновековна крепост до крумовградското село Храстово се подновяват от началото на следващата седмица. Това е четвърта археологическа експедиция на обекта. За трети път финансирането е осигурено от Община Крумовград. Тази есен то е в размер на 60 хиляди лева.

Интересен паметник, който дава много интересни находки, ситуации и архитектура - така определи обекта ръководителят на разкопките доц. Деян Рабовянов. В екипа археолози влизат още заместник-ръководителят - Милен Камарев от Регионалния исторически музей в Кърджали, Алексей Цветанов, докторант в Националния археологически институт с музей, Иван Иванов и Калоян Чанев.

Разкопките ще се извършват основно в източната част, където са двете жилищни кули, и в западната част, където бяха открити останките от две църкви - средновековна и още една по-стара късноантична.

"Основните ни цели тази година ще бъдат по-скоро да довършим някои важни зони в крепостта. Така да се каже да оставим след себе си на момента една затворена, завършена картина на проучването и на самата крепост, с информацията за нея. На първо място, ще продължим работа в източната част, за да успеем да довършим и да представим изцяло обслужващите и жилищни помещения. Свързването на двете големи кули и помещенията там, които са били обитавани от персонала, който обслужва тези кули, е едната ни задача. Втората ни основна задача ще бъде в западната част на крепостта, където искаме поне частично да обхванем параметрите на по-ранната от двете църкви там", коментира доц. Рабовянов.

Паралелно с работата по късноантичната базилика, архелозите ще проучват и още гробове от средновековния некропол, който е възникнал там. 

Освен това "ще се опитаме, ако имаме ресурс и сили, да проверим и едно свое предположение, така да се каже да свържем двете части на крепостта в един маршрут и да проверим едно съоръжение на северната крепостна стена, точно по пътя между тези две ядра, където предполагаме, че има друга кула или постройка, свързана с от крепостната стена отвътре", очерта програмата максимум доц. Рабовянов.

От началото на разкопките археолозите работят в две основни насоки. От една страна е научната: "ние да си довършим обработката на този материал, за да може в едно обозримо близко бъдеще да направим както популярни публикации, така и научни публикации, които да представят една много интересна история за тази част от Родопите", обясни доц. Рабовянов. Другата насока е популярната и свързана с бъдещето на обекта - "втората цел, която паралелно винаги сме осъществявали - това е да правим една много изразена и сериозна полева консервация, която всъщност може да се каже, че е почти като архитектурна консервация. И да оставим крепостта в едно визуално много добро състояние, за да може да бъде посещавана", уточни археологът.

Той се надява общинската администрация в Крумовград да продължи усилията на специалистите и да осигури логистика, достъп и маркировка до крепостта край село Храстово.

повече чуйте в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как да постъпим, ако намерим паднало птиче? Експертни съвети от РИОСВ – Хасково

През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..

публикувано на 23.07.25 в 17:16

Тони Димитрова към кърджалийци: Нека да вярваме - в себе си и в доброто

„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който  докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали.  Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“  и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...

публикувано на 23.07.25 в 13:55

Експертно мнение: И камъче може да е фатално за водач на тротинетка

Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..

публикувано на 23.07.25 в 12:51

Временно облекчение за трафика в Кърджали: Регулировчици и нова организация на движението предлагат от "Възраждане"

   „В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане"  Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..

обновено на 23.07.25 в 09:10

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40

Голям интерес към безплатната подмяна на отоплението в Кърджали – кампанията продължава

Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..

публикувано на 17.07.25 в 13:40

България тества нови сортове тютюн, устойчиви на климатични промени

Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..

публикувано на 16.07.25 в 12:05