Интересен паметник, който дава много интересни находки, ситуации и архитектура - така определи обекта ръководителят на разкопките доц. Деян Рабовянов. В екипа археолози влизат още заместник-ръководителят - Милен Камарев от Регионалния исторически музей в Кърджали, Алексей Цветанов, докторант в Националния археологически институт с музей, Иван Иванов и Калоян Чанев.
Разкопките ще се извършват основно в източната част, където са двете жилищни кули, и в западната част, където бяха открити останките от две църкви - средновековна и още една по-стара късноантична.
"Основните ни цели тази година ще бъдат по-скоро да довършим някои важни зони в крепостта. Така да се каже да оставим след себе си на момента една затворена, завършена картина на проучването и на самата крепост, с информацията за нея. На първо място, ще продължим работа в източната част, за да успеем да довършим и да представим изцяло обслужващите и жилищни помещения. Свързването на двете големи кули и помещенията там, които са били обитавани от персонала, който обслужва тези кули, е едната ни задача. Втората ни основна задача ще бъде в западната част на крепостта, където искаме поне частично да обхванем параметрите на по-ранната от двете църкви там", коментира доц. Рабовянов.
Паралелно с работата по късноантичната базилика, архелозите ще проучват и още гробове от средновековния некропол, който е възникнал там.
Освен това "ще се опитаме, ако имаме ресурс и сили, да проверим и едно свое предположение, така да се каже да свържем двете части на крепостта в един маршрут и да проверим едно съоръжение на северната крепостна стена, точно по пътя между тези две ядра, където предполагаме, че има друга кула или постройка, свързана с от крепостната стена отвътре", очерта програмата максимум доц. Рабовянов.
От началото на разкопките археолозите работят в две основни насоки. От една страна е научната: "ние да си довършим обработката на този материал, за да може в едно обозримо близко бъдеще да направим както популярни публикации, така и научни публикации, които да представят една много интересна история за тази част от Родопите", обясни доц. Рабовянов. Другата насока е популярната и свързана с бъдещето на обекта - "втората цел, която паралелно винаги сме осъществявали - това е да правим една много изразена и сериозна полева консервация, която всъщност може да се каже, че е почти като архитектурна консервация. И да оставим крепостта в едно визуално много добро състояние, за да може да бъде посещавана", уточни археологът.
Той се надява общинската администрация в Крумовград да продължи усилията на специалистите и да осигури логистика, достъп и маркировка до крепостта край село Храстово.
повече чуйте в звуковия файл
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478