Всяка година ще идваме в Кърджали, за да правим такъв вълнуващ спектакъл. Това обеща Христо Димитров, хореографът и продуцент на световноизвестния фолклорен ансамбъл „Българе“. Повече от 20 години танцьорите разнасят славата на неповторимия български фолклор по сцените, както у нас, така и в чужбина, включително и на Бродуей.
В навечерието на Деня на Кърджали ансамбъл „Българе“ представи своя спектакъл пред кърджалийци и гостите на града. И тази година това беше подарък от проф. д-р Иван Гаврилов, Илчо Илчевски и Ангел Авренлиев, както и от община Кърджали.
Преди концерта Христо Димитров гостува в студиото на Радио Кърджали.
За голямо съжаление професията на танцьора е неперспективна в настоящия момент. В България се дават много пари за култура, но по неправилен начин бе оценката, която даде той. Според Димитров държавата има добра политика по отношение на развитието на културата у нас, но все пак реформи са нужни. Те трябва да са по посока на предоставяне на повече възможности на ръководителите на културните институции да са добри мениджъри в условията на пазарна икономика.
Димитров сподели и някои от проектите, по които ансамбъл „Българе“ работи. Един от тях е мега проектът със заглавие „Черноморски пирати“. Това ще е „елитно танцово шоу“, което ще е копродукция на няколко държави, разположени около Черно море и ще представи танци на техните пет народа.
Други проекти са спектакълът „Непознатите българи“, който ще бъде в традиционния български сценичен фолклор, спектакъл с Асоциацията на хореографите, традиционния концерт за националния празник Трети март, фестивалът в Жеравна и още много други. „Ансамбъл „Българе“ не спи. Ансамбъл „Българе“ работи денонощно. Няма спирка“, каза продуцентът.
Той припомни и за телевизията, която създават – „Бг плюс“, която „е такава медия, която подкрепя българското изкуство, културата, традицията, историята, духовността. Една телевизия, чиято мисия е да направи България по-добра страна за живеене“, допълни Димитров. „Това е облечено в една много по-голяма кампания, от която ние също сме част и се нарича Мисия „Родина“. Това са 20 принципа, които, ако ние, българите, ги спазваме, България не само ще стане най-прекрасната страна в света, ами никой няма да може по никакъв начин да ни разруши, целият свят да се обедини срещу нас, няма да може по никакъв начин да навреди на България“, категоричен беше той.
Всеки слушател, за когото тези принципи представляват интерес, може да ги намери в интернет с търсачка, където да изпише „Мисия „Родина“. Димитров посочи някои от тези златни принципи. Първият от тях гласи: „При никакви обстоятелства не говоря лошо за България, държавата, българите, като народ или за който и да е българин. Ако не уважаваме държавата и народа си, пълен абсурд е да мислим, че другите ще ни уважават. За България – само добро!“. Под принципа е изписано какво ще е доброто, което ще спечелим.
Вторият принцип е: „Аз съм рекламен агент на България навсякъде, където отида и имам влияние. Всеки път, когато имам възможност, хваля страната си“, представи го Димитров.
Някои са по-общи, но има и такива, които са си само български. Например: „Поставям знамето на България, в своя дом, офис, работно място и навсякъде, където имам възможност. Това подсилва националното ми самочувствие. Да купуваш български продукти, да цениш азбуката ни“, посочи още Христо Димитров и даде още аргументи.
Всеки може да стане последовател на Мисия „Родина“ абсолютно неформално, поясни продуцентът. „Те са седем вариантите да станеш част от Мисия „Родина“ и са абсолютно неформални. Нито един не те ангажира да правиш нещо задължително, но можеш да бъдеш последовател, можеш да бъдеш съратник, можеш да бъдеш лице, можеш да бъдеш дарител, можеш да бъдеш всякакъв“, обясни артистът.
„Аз съм създал в моя живот много неща. … За мен обаче, най-значимото, което ще остане след мен в този живот е „Теория за алтернативната загуба“. Тя е едно откровение, което получих отнякъде, без да го търся. Това не е моята мъдрост, аз само съм го развил в книга. Това откровение променя изцяло живота на хората, които се докоснат до него. Тя, по принцип, е теория за успеха, но не може да те направи по-успешен, може да те направи по-щастлив. Четвърти тираж вече печатам. Стана бестселър тази книга без да съм направил някаква стратегия за продажби, без де се продава по книжарниците, не можем да смогнем“, разкри Христо Димитров.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478