Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над една четвърт от гласувалите в неделя са взели решението си в последния момент

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

| Интервю
Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан"
Снимка: Стопкадър, NOVA

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание.

Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши избирателната активност и за пореден път показа, че мисли, чуди се, колебае се, но не позволи да стигнем ново дъно на избирателната активност. Това е достойно за уважение и похвала и е реално добрата новина от тези избори. Обобщението направи в ефира на Радио Кърджали изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков.

Социологическите данни сочат, че около 26% от гласувалите са решили да го направят в последните два-три дни. „Това автоматично изключва съмнителния, контролиран вот, за който се говореше толкова много през цялата кампания. Това е чисто емоционален вот“, коментира Петков.

По думите му за българския избирател става все по-трудно да решава за кого да гласува и вината е изцяло на политиците, които изпращат неадекватни послания.

Около 70 процента от гласувалите за коалицията „Алианц за права и свободи“ са етнически вот, а за „ДПС – Ново начало“ този процент е около 50. Партията с водач Делян Пеевски взима освен ромски и гласове от младите хора и от други групи, поясни социологът. „Тази партия, която се сформира в момента ще бъде интересна дали ще продължи с такъв профил да набира гласоподаватели“, коментира още той. Относно спекулациите за контролиран вот, Петков подчерта, че това е в „сферата на репресивните органи и нека те да доказват дали има купен вот, от коя или от кои партии“.

Той изрази надежда политиците в новия парламент „да узреят за разговор помежду си“ и да заработя заедно, въпреки че не се харесват, за реформите, които трябва да се случат.

„Нека политиците да снемат част от егото си, да решат кое могат да свършат заедно, да не са двадесет-тридесет точки или програма, поне едни десет точки важни, базисни за държавата, да подпишат споразумение, че ще ги направят и да ги направят реално“, препоръча социологът.

Малките партии и новите, които влизат в парламента не трябва да са кресливи, а да намират начин за диалог с големите, да бъдат партньор, е мнението на Петков. Отговорността за съставяне на правителство сега отново е на ГЕРБ и те трябва да положат всички усилия за това. „Да се надяваме, че ще присъстваме на професионални разговори по същество и по приоритети, а не пак кой как е облечен, кой е добър, кой е лош и да излезем от това черно-бяло“, изрази надежда социологът Петко Петков.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57