Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки трети между 60 и 69-годишна възраст е с диабет тип 2, но заболяването се подмладява

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Според проф. Анна-Мария Борисова най-шокиращото е, че половината от страдащите не знаят, че са болни

| Интервю
2
Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все по-разпространен по целия свят, а ключов за намаляване на риска от заболяването е начинът ни на живот, коментира пред Радио Кърджали проф. д-р Анна-Мария Борисова.
Скринингът за захарен диабет се извършва от 18 години у нас, а причината е, че  заболеваемостта от това хронично заболяване е твърде висока.
С доста притеснение установяваме, че тази епидемия е много мощна. От 7,9 процента диабет през 2006 г., 9,6 процента в 2012 г., 12,5  процента в 2017 г., сега е 15 – 16  процента. Този процент е доста висок и доста смущаващ“, каза проф. Борисова.
Сравнителен анализ на данните от Световния диабетен атлас, който е орган на Международната диабетна федерация, сочи, че нашите резултати напълно съответстват на световните. „В 2007 г. в света е имало 246 млн. диабетици, а в 2021 г. те са 537 млн. Или в света, повишението на диабетиците според популацията е с 218 процента. И когато ние направихме равносметката какво се случва в последните 18 г. в България установяваме, че според популацията на страната, повишението на диабетиците е със 199 процента, тоест напълно отговарящо на световната тенденция. Шокиращи данни за целия свят“, подчерта специалистът.
Данните от проучването сочат подмладяване на заболяването, а също че с нарастването на възрастта рискът се увеличава. „Можем да кажем, че всеки трети между 60 – 69 години е с диабет. Това са доста лоши данни“, допълни тя.
Причините са много. Първата е остаряването на населението. Другите са затлъстяването, наднорменото тегло, хипертонията, нарушението на липидите, мазнините в кръвта и редица други, някои специфични и за жени, като поликистозата на яйчниците, като гестационния диабет. „Фамилността е много силна причина. Всички, които имат във фамилията си, особено първа степен роднини с диабет – назад родители, напред деца и встрани братя, сестри, тези семейства трябва да правят обременямане с глюкоза, само кръвна захар на гладно не е достатъчна. Възрастта е водещ рисков фактор“, посочи проф. Борисова.
Най-шокиращото обаче е това, че половината от изследваните, които са болни, не знаят. Това е изключително тежък атестат за здравеопазната система, която не е позволила на няколкостотин хиляди болни да не знаят, че са болни от диабет“, подчерта проф. д-р Анна-Мария Борисова, един от водещите ендокринолози у нас, а и в световен мащаб.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кичка Савова

Седем години без тракийската певица Кичка Савова, но с жива памет и наследство

На 25 януари, се навършват седем години от кончината на известната тракийска певица Кичка Савова. В нейна памет и като израз на уважение към нейното творчество, Надя Щегрова,секретар на читалище “Изгрев - 1928”, в родното село на певицата – Сладун, сподели спомените си за нея. „Чест и удоволствие е да говоря за Кичка Савова. Тя беше невероятен човек,..

публикувано на 25.01.25 в 14:50

РИОСВ - Хасково: Неприятната миризма в Кърджали е от производствената база на "Хармони"

Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетена в централната част на града, както и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни. Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана..

публикувано на 24.01.25 в 16:48
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35