Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали.
Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община Габрово. Участваха педагози от над 50 населени места в цялата страна и беше място за споделяне на добри практики и иновативни подходи в обучението, които насърчават предприемаческо мислене, финансова грамотност и модерни методи за ангажиране на учениците.
В разработката си на тема: "Йовковци - вчера, днес, утре – заедно за едно по-добро бъдеще", директорът Людмила Чаушева и заместник-директорът Марияна Стоянова проследиха работата в училището от 2010 г. по програмата на „Джуниър Ачийвмънт България“.
През 2018 г. Европейски бизнес изследователски център номинира с “Европейска награда за качество” кърджалийското школо. Също от учебната 2018-2019 година то е с иновация „Екологично предприемачество“. По същото време на „Йовков“ е присъден специален знак “Активен и устойчив партньор на „Джуниър Ачийвмънт България“ в предприемаческото образование.
Представената добра практика е свързана със създаването на предприемачи по метода учене чрез правене, чрез интерактивност и привличане на бизнес ментори в учебния процес, поясни Чаушева. Включени са 966 ученици от 38 паралелки от начален, прогимназиален и гимназиален етап.
Стана ясно, че часовете по предприемачество са факултативни. В тях децата придобиват знания и умения по атрактивен и забавен начин за личната икономика, за значението на образованието за тяхното бъдеще, запознават се с различни професии.
В рамките на работата по програмата вече има и утвърдени инициативи, превърнали се в традиция. Сред тях са базари с артикули, изработени от младите предприемачи-йовковци, не рядко заедно с техните родители, за набирателни благотворителни каузи, подчерта директорката.
Споделената добра практика по програмите на „Джуниър Ачийвмънт България“, по които работи училището е добре да бъдат приложени и адаптирани и от други училищни екипи, препоръча Чаушева. Благодарение на работата по програмите, „Йовков“ се е утвърдило като училището, създаващо бъдещи успешни предприемачи в област Кърджали.
Участието във форума постави края на Световната седмица на предприемачеството, в която йовковци се включиха за поредна година. Тазгодишното издание беше организирано като седмица на отворените врати, в която възпитаниците на школото представиха тематични работилници и открити уроци пред бъдещи ученици, партньори и родители, обясни директорката.
Богата на инициативи програма за коледните и новогодишни празници са подготвили йовковци. „Предстоят ни интересни коледни и новогодишни работилници. Предстоят ни базари, с които пак ще се включим в благотворителни инициативи“, каза тя.
На 2 декември йовковци канят всички, за да запалят коледните светлини. „Освен първокласниците сме поканили всички желаещи да се присъединят към нас от 16.30 ч. да направим един празник под звуците на коледни песни с чаша чай и топъл шоколад, с канелени сладки и така да запалим празничните светлини в училище“, отправи покана Чаушева.
На 12 и 13 декември ще продават изработените в часовете по предприемачество сувенири, средствата от които отново ще отидат за благотворителна кауза.
Предвидили са кулинарни базари, също така включване в общоградските мероприятия за коледните и новогодишни празници, допълни Людмила Чаушева.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478