- В момента има ли билки, които могат да се берат в планината, и какви са сезонните билки?
"Има такива билки, например, аз в двора си в момента се радвам на един отлично изглеждащ невен. Той наистина издържа на всякакви температурни, летни и зимни, също е много интересно, че змийското мляко една билка, която аз много обичам и много почитам... Змийското мляко, така през пролетта я има, обаче има цъфтеж и през есента, частично и зимата, скоро отново брах, преди около 2 седмици. Предполагам, че все още има, и здравец може да се намери също.
....има какво да се намери, розмарин също, той е целогодишен, така че природата ни е дала голямо богатство и избор почти всеки, сезон бих казала".
Змийското мляко по думите на Руска Стоянова, е "една много загадъчна билка". Тя няма как да се обърка, пуска жълти цветчета, но когато клонката се счупи, изтича ярко оранжево сокче, което може и да цапа. Змийското мляко се използва по различни начини, приготвя се и като квас, по рецепта на руския учен и изследовател Болотов. Прясната билка се слага в буркан, слагаме и 2-3 лъжички кисело мляко и се разбърква. Много е важно билката да се потопи добре в млякото, за да не изплува отгоре, защото започва да се образува мухъл. Тогава задължително трябва да се изхвърли.
Билката се потапя в буркан, добавя се тежест, престоява 20-30 дни и така ферментира. Напитката има горчиво-сладък вкус и прилича донякъде на лимонада. "Този квас е изключително лековит, прилага се за изчистване, детокс на организма", казва Стоянова. Билките са обградени от тайнственост, затова не може да се каже какво точно и как лекуват, защото действат синергично и някои от тях имат много ефекти. Според Стоянова, ако със змийско мляко се намаже папилом, след време той пада от кожата. "Интересно нещо са билките", заключава предприемача.
За любовта си към билките казва, че е научена от своята майка. Майка й постоянно бере билки, и докато бере, им пее и говори. "У дома не приличаше на обичайно подредения дом". Според Стоянова е много важно отношението към растенията, в какво вярва берящият ги. "На прага сме да се докаже безапелационно, че всяка дума носи енергия". Когато една билка се нарече, думите излъчват вибрация и това няма как да не влияе върху здравето.
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478