Предаването "Вкусен следобед" се слуша и зад граница. Там имаме аудитория и благодарение на нашите приятели в странство. Кулинарката Петя Аргирова овкусяваше неделите ни, с нейните любопитни и подробни рецепти, които винаги се случват. Запомнящи са интервютата за масления щолен, за заешките бутчета от Тюрингия, за това как се правят хрупкавите аспержи, за торта Гараш, в която има българска следа. Сега нека да я чуем и нея, какво ни пожелава и защо децата на седем може и да са вече четвъртокласници....:
- Здравейте, и честит рожден ден на предаването. Щастлива съм, че толкова години мога да бъдат част от него и споделям моите умения в кухнята с всички ваши слушатели.
- Благодаря, вашите рецепти са изключително точни и подробни и наистина, се случва това, което е обещано в самата рецепта. Предполагам, вие сте баба, имате и деца.
- Абсолютно....не само деца, ами имам четири внучета, за които не един път съм правила торти и други лакомства за рождените им дни.
- Как се държаха те на 7 години, какви са децата на 7, те са в първи клас...или втори.
- Ами зависи от това къде живеят, защото в България на 7 години започват 1 клас, а в Нидерландия, където са половината от внучетата ми, започват на 4 години първи клас. Значи в момента, имам внук на 7 години и той вече е четвърти клас, чете пише, смята, дели, умножава и така нататък.
- Това помага ли на децата някак си, по-бързо да израстнат. Не им ли отнема от игрите?
- Ами аз не знам, според мен не е правилно да тръгват на 4 години. Но там системата така е направена, чували сте за Монтесори, масово училищата са Монтесори и децата учат и играят, съвместяват всичко. Те са деца. Много са ангажирани, но са деца и си играят. Различно е. Всичко е под формата на игра или когато детето желае. Например, те са в клас, и то може да каже "Аз сега искам да чета". И отива и ляга на едно дюшече и почва да чете, а другите примерно правят нещо друго.
- Ама какво пък да се учудвам, като "Вкусен следобед", още на възраст 0-1, започна да говори пред микрофон. Значи, може!
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478