Шапката на Мелания стана „стръвта“, която беше хвърлен“ на публиката, за да се отклони вниманието от сериозните укази по важни политически и социални теми, които президентът Доналд Тръмп подписа веднага след инаугурацията си.
С този толкова класически, схематичен тоалет Мелания Тръмп изразяваше строгост, подчиненост на протокола, тоест „Да, аз съм тук, съзнавам колко е важен този момент и аз съм тук с цялата отговорност, която нося като Първа дама“. Мнението изказа в ефира на Радио Кърджали специалистът по етикет и протокол, но и общественик, анализатор, журналист, Мария Касимова-Моасе. Повод за разговора беше инаугурацията на 47-я президент на САЩ Доналд Тръмп.
„Шапка наистина доста смути аудиторията, защото тя не беше просто шапка. С шапка са били много други първи дами на всякакви церемонии, но очите им са били видими за хората. Тук тази шапка беше така подбрана и така поставена, че всъщност една трета от лицето на Мелания изобщо не можеше да бъде видяно, което на нас, като на публика, която наблюдава ни ограничава възможността да видим нейните реакции, да видим нейното емоционално състояние във всеки един момент от тази церемония. И когато не го виждаме, разбира се, ние интерпретираме“, коментира специалистът.
Тя премина през различните интерпретации, които се чуха и изписаха в публичното пространство по повод шапката в тоялета на Първата дама. Едно от тях е: „Не давам да се чете какво и как изпитвам в този момент, това не е важно. Да, присъствам, тук съм, но емоциите, това, което е през мен, то остава за мен“, каза журналистката.
„Цялата тази истерия около шапката и насочването на вниманието натам, това е по-големият проблем, защото има много по-важни неща – политически, социални, които би трябвало хората да обсъждат. Но вместо това ни беше хвърлена, разбира се, стръвта с шапката на Първата дама“, анализира Мария Касимова-Моасе.
По думите ѝ това не е било съвсем случайно, защото последваха едни много сериозни укази, които президента подписа. Сред тях неща, които касаят не само вътрешната политика на страната като това новородените деца, незаконни емигранти в страната, да не придобиват американско гражданство, но и решения, свързани с климата, с помощите, които страната засега блокира за 90 дни и много други важни неща.
Като човек, който се занимава с комуникация, тя определи първите действия на президента като показателни, много демонстративни и изключително комуникативни. „Още в самото начало много ударни неща, с които да се даде представа на аудиторията: „Ето, правим неща веднага, бързо, спешно и всичко нататък ще бъде така“. Но от това не всички разбират и не всички се интересуват, и не всички виждат колко е важно за цялото човечество. Но, виж от шапката ... Всеки шапка носи, всеки с шапка нещо скрива и на всеки, както се шегувам в последните дни, му дреме на шапката и в единия, и в другия смисъл“, каза специалистът.
Мария Касимова-Моасе откри в церемонията по инаугурацията на президента Тръмп и друг факт, много знаков. По думите ѝ, когато видяхме най-официалните и най-близки лица, всички големи „глави, създатели, директори, мениджъри т.н. на съвременните технологии, които ние ползваме, докато гледах тези хора си дадох сметка, че човечеството направи една огромна грешка. От тези ултра богати хора, от технократите, от хората, които са заети да печелят пари, те вече реално управляват света, не чрез лобита, а чрез себе си. И това е много страшно, защото, както виждаме, социалната част в политиката, а политик си точно затова, не защото осигуряваш някакви финанси, но защото чрез тези финанси осигуряваш някакво социално добруване на човечеството и на хората, мислиш за социални каузи. Тук няма такова нещо. И ето това, свързано с правата на хората, тези „шпагати“, които едни хора направиха в мисленето си, демонстративно и публично, взеха да говорят едни угодни неща на новото мислене, това е по-страшното, което ще наблюдаваме“, каза Мария Касимова- Моасе.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер. А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478