Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“.
„Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за предстоящата година, като си поставим съответните цели и приоритети. Като общински съветник от гражданската квота смятам, че е мой дълг, както пред хората, които са ми гласували доверие, така и пред всички граждани на Кърджали, да разкажа какво съм направила като общински съветник и върху какво ще се фокусирам през предстоящите месеци“, каза в ефира на Радио Кърджали адв. Петрова.
В рамките на 10 сесии на Общинския съвет тя е поставила общо 44 предложения, теми и инициативи за обсъждане от съветниците. „Всички предложения са в резултат на мои срещи и разговори, становища и мнения на жителите на Кърджали, както и на представители на работещите в различни сфери – туризъм, IT-сектор и други“, поясни тя.
Една от първите ѝ инициативи е била за изграждане на детски площадки във всички квартали и малки населени места в общината.
„Поставих въпроса, на какъв етап е изграждането на Младежкия дом, приютът за бездомни животни, необходимостта от нов гробищен парк и виждам активност от страна на ръководството на общината в резултат на това“, припомни Петрова.
Друг от приоритетите ѝ през отминалата година е бил свързан с решаването на проблема с канализацията и асфалтирането на ул. „Плачи мост“ в кв. „Байкал“.
„Като общински съветник и Председател на Комисията по европейски проекти и туризъм - вече няколко пъти повдигам въпроси и правя предложения на заседанията на Общинския съвет, свързани с развитието на туризма. Преди няколко месеца предложих да се изработи мобилно приложение за туризма, насочено към по-лесното ориентиране на туристите на територията на нашата община. Предложих също така да се нарича – „Кърджали - Близо до теб“. Много на брой, и много по-малки от нашата, общини имат вече такова приложение, а нашата не може да си го позволи“, коментира общинският съветник. По думите ѝ мобилното приложение би могло дори да се самоиздържа чрез рекламите в него. „За направата му са нужни не повече от около 10 хил. лв., които могат да се отделят от приходите от туристическата такса“, сочат изчисленията на Петрова.
„Посетителският център на Перперикон – важна тема и важен обект, в който са вложени милиони левове европейски средства и немалко собствено финансиране. Той трябва да се превърне в център на формиране на политики в областта на туризма. Да се правят туристически продукти с други общини и региони. Не трябва да се допуска Посетителският център на Перперикон да се превърне в една „пасивна“ сграда или в една обикновена „изложбена“ зала“, категорична бе тя.
Според Петрова Центърът трябва да бъде активно работещо, генериращо идеи и проекти място, където да работят професионалисти, да се формират политиките на община Кърджали в областта на туризма.
„Съвместно с активни граждани стартирахме инициатива за обособяване на две нови ЖП спирки и ще продължим работата в тази насока“, припомни друга своя активност общинският съветник.
Даниела Петрова представи и програмата си, наречена „Кърджали-нашият общ дом“ за настоящата година от мандата.
Сред приоритетите в тази програма са осигуряване на терени и изграждане на спортни и детски площадки във всеки квартал и във всяко село, реализиране на проекта за нов младежки дом в парк „Горубсо“, разширяване на възможностите за дейности в единствения в страната детски военен лагер в с. Широко поле, изграждане на канализация, асфалтиране, полагане на тротоари и изграждане на осветление на ул. „Плачи мост“ – кв. “Байкал“, създаване на мобилното приложение за туризъм, посетителският център в Перперикон да се обособи като реално действащ изследователски и програмен център.
„Програмата е отворена и ще се радвам, ако нашите граждани се включат с нови идеи и предложения“, допълни Даниела Петрова.
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478