Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки след като са се подложили на разкрасяваща процедура, извършена от неправоспособна инжекционистка.
Ботулиновият токсин се прилага като лекарство при над 30 болестни състояния. "От изключителна важност обаче е да се прилага на точното място, при точните показания и в точната доза", категоричен бе проф. Черкезов. Действието на ботокса започва след 2 до 7 дни от инжектирането, а ефектът му е от 3 до около 6 месеца. След това процедурата трябва да се повтаря, ако има показания.
"Правилното приложение изисква изключително точно прецизиране на показанията, изключително точно определяне на дозата и разбира се, винаги да помним, че това е нож с две остриета", подчерта дерматологът. При неправилно приложение са възможни нежелани реакции. Сред най-тежките е достигане до развитие на ботулизъм със засягане на черепно-мозъчните нерви и до затруднено дишане. Лечението продължава от 10 до 20 дни. "Може да се стигне дори до командно дишане, а в 10 % от случаите може да се стигне и до смърт", каза проф. Черкезов.
В естетичната дерматология се прилага най-вече в инжекционна форма. "Приложеният ботулинов токсин инжекционно под формата на "кабърчета", които се правят по кожата на определени места, които трябва много добре да се познават, защото, ако кривнем можем да предизвикаме паркрасиво и който ализа на лицевия нерв, може да се получи отпускане на клепача и много други странични негативни явления", допълни докторът.
Препаратът, който се инжектира трябва да е изключително пречистен, под много сериозен контрол и от регистрираните, разрешени за ползване у нас. Манипулацията трябва да се извършва единствено и само от лекар дерматолог, лицензиран. Лекарството се съхранява при ниски, точно определени температури.
"Обръщам внимание, че на всеки флакон има задължително производител, дата на производство, до кога е годен препарата. Всичките тези неща не са просто подробности, а са изключително важни", подчерта проф. Черкезов. Процедурите се извършват само в медицински заведения или кабинети на специалисти, допълни той.
Въпросът на въпросите е за регулацията. "Поради липсата на достатъчно стандарти за поведение, прекалено много хора си позволяват да правят тези естетични процедури и дори вече лекарите започват да отстъпват на заден план. В много сериозни центрове в София, в Стара Загора и на други места се вижда вече известен отлив, защото хората търсят който им говори красиво който им предлага евтино. Тези процедури принципно са скъпи, защото е скъп материалът, който се влага. Но контролът е занижен, няма регистър на всички тези, които се занимават с тази дейност. Нужна е по-сериозна регулация, счита проф. д-р Тодор Черкезов.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478